Od czwartku do soboty Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym gościło najbardziej uzdolnioną artystycznie młodzież z makroregionu północno-wschodniego. Podczas XIII Ogólnopolskiego Przeglądu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby zmagało się ze sobą ponad 50 osób, a prace ich oceniane były przez profesorów akademickich.

Co roku ponadgimnazjalne szkoły artystyczne biorą udział w konkursie plastycznym, którego zwieńczeniem są nagrody w postaci indeksów na wyższe uczelnie artystyczne. Co roku też inna szkoła podejmuje się ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest organizacja II etapu Makroregionalnego Przeglądu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. W tym roku zadanie to przypadło w udziale Liceum Plastycznemu w Gronowie Górnym. Szkoła gościła ponad 100 osób – uczestników konkursu, nauczycieli i profesorów. Zwieńczeniem wydarzenia jest wystawa pokonkursowa w CSE Galeria El, którą oglądać można do wtorku 27 marca. Zobaczyć tam można prace uczniów z piętnastu szkół artystycznych. Wystawa pokazuje zarówno prace wykonane podczas przeglądu, jak i obrazy, szkice i rzeźby przygotowane wcześniej.

W tym roku poziom prac był niezwykle wysoki, na co zwrócił uwagę podczas swojego przemówienia w Galerii El prof. Jacek Dyrzyński (ASP w Warszawie), przewodniczący tegorocznego jury. Profesor szczególnie podkreślił również doskonałą organizację konkursu: „Dobre wrażenie całości ekspozycji silniejsze było niż dokuczliwe zimno w Galerii. Nasze wyrazy uznania za sprawną organizację tego przeglądu. Zaangażowanie całego zespołu dydaktycznego Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, który potrafił pokonać obiektywne trudności - przykładowo transport glinianych rzeźb głowy z pracowni do odległej o 6 kilometrów Galerii. Doceniamy także koncepcję, kolorystykę i kompozycję martwych natur przygotowanych dla uczestników konfrontacji.” – zauważył profesor.

W skład jury wchodzili również: prof. Janusz Karbowniczek (ASP Katowice), prof. Tomasz Milanowski (ASP Warszawa), prof. Jerzy Nowakowski (ASP Kraków), prof. Wojciech Sęczawa (ASP Gdańsk), dr Marcin Mielczarek (ASP Łódź). Komisja postanowiła wyróżnić Państwowe Liceum Plastyczne im. E. Mendelsohna w Olsztynie, które w tym roku uzyskało najwyższą liczbę punktów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia: CSE Galeria El za współpracę i gościnę w swoich murach, pracownikom Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym za przygotowanie konkursu, rodzicom i uczniom szkoły za pomoc w organizacji.

Anna Bazylczyk, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym