20 marca w Zespole Szkół w Pasłęku odbyły się wykłady i ćwiczenia dla gimnazjalistów. Każdy mógł wybrać tematykę zajęć, w jakiej chciał uczestniczyć. Odwiedziła nas młodzież z Gimnazjum nr 1, z Wilcząt i Rychlik.

I tak podczas warsztatów politechnicznych uczniowie mieli okazję uczestniczyć w ciekawych doświadczeniach z fizyki, wykładzie na temat liczby Pi oraz rozwiązać test na podstawie poznanych wcześniej zagadnień. Na warsztatach chemiczno-kosmetologicznych uczniowie z gimnazjum mogli poeksperymentować pod czujnym okiem uczniów naszej szkoły z klas o profilu przyrodniczo-medycznym i oczywiście pod nadzorem nauczyciela. Młodzież miała także okazję własnoręcznie przygotować naturalne kosmetyki tj: błyszczyki do ust, peelingi do ciała oraz musujące kule do kąpieli, które to zabrała do domów. Na warsztatach z biologii gimnazjaliści mieli możliwość poznać metodę izolacji DNA z komórek kiwi, samodzielnie wykonać świeże preparaty z tkanek roślinnych oraz oznaczyć zawartość skrobi w różnych produktach spożywczych. Wiele emocji wywołały ćwiczenia, które pozwoliły poznać zasady funkcjonowania narządów zmysłów oraz podzielności uwagi.

Na warsztatach humanistycznych uczniowie wzięli udział w zajęciach na temat symboli, czyli ukrytych znaczeń w literaturze i sztuce, analizowali obraz Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza” pod kątem jego symboliki oraz rozwiązywali zaszyfrowane zagadki. Podczas warsztatów językowych uczniowie uczestniczyli w zabawie "Escape room". To rodzaj gry polegającej na tym, że gracze zamykani są w pomieszczeniu, z którego muszą się wydostać w określonym z góry czasie po rozwiązaniu powiązanych ze sobą zagadek lub zadań w czterech językach: angielskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Uczestnicy wykonali wszystkie zadania: żeby znaleźć "klucz" do wyjścia musieli przejrzeć różne zakamarki, przeszukać szafy, szuflady. Zaglądali w różne miejsca, obserwowali, łączyli fakty, a przy tym dobrze się bawili.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia przygotowane przez profil mundurowo-sportowy. Młodzież wzięła udział w rozgrywkach w tenisa stołowego, pokazach LTS (laserowy trenażer strzelecki) i drona oraz warsztatach z techniki kryminalistycznej. W prezentacji drona wzięli udział policjanci Wydziału Kryminalnego KMP Elbląg. Dron wykorzystywany jest głównie do poszukiwań osób zaginionych. Ponadto funkcjonariusze KP Pasłęk prezentowali ubiór i wyposażenie pododdziałów zwartych policji, wykorzystywanych do zabezpieczania imprez masowych i demonstracji ulicznych.

Znaczna grupa młodzieży wzięła udział w warsztatach logistycznych, które przebiegały pod hasłami ekologistyki i transportu. Uczniowie otrzymali szereg zadań do rozwiązania: łamigłówki, krzyżówkę i liczne ćwiczenia. Uczniowie Technikum Hotelarskiego przygotowali warsztaty, które pokazywały specyfikę pracy w zawodzie hotelarz. Przyszli hotelarze mogli spróbować swoich sił w hotelowym barze, a w kuchni czekały na nich zajęcia z przygotowania tortilli. Osobny pokaz odbył się w części hotelowej, gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z technikami ścielenia łóżek oraz poznać rodzaje jednostek mieszkalnych. Wszystkim kierowała recepcja – serce każdego hotelu.

Młodzież zainteresowana nowym kierunkiem TECHNIK ORGANIZACJI REKLAMY uczestniczyła w warsztatach, prowadzonych przez profesjonalnego fotografa Joannę Kamińską. Gimnazjaliści uczyli się ustawienia parametrów aparatu w określonych warunkach, następnie sami robili zdjęcia ludzi i przedmiotów oraz obrabiali je w programie graficznym Adobe Lightroom.

M. Bała