16 marca uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku wzięli udział w Dniach Mózgu zorganizowanych przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Z tej okazji pracownicy uczelni wraz ze swoimi studentami oraz studentami Akademii Medycznej przygotowali wiele wykładów, warsztatów i doświadczeń, na których zainteresowani mogli zgłębić swoją wiedzę o budowie i funkcjonowaniu mózgu, a także poznać warsztat pracy neurobiologów, neurochirurgów i psychologów.

Uczniowie mieli okazję wysłuchać m.in. wykładu, który dotyczył wpływu czynników zewnętrznych na mózg człowieka. Okazuje się, że niektóre z nich takie jak np. światła stroboskopowe, wielogodzinne korzystanie z mediów cyfrowych, czy spożycie napojów energetyzujących w połączeniu z alkoholem, mogą wywołać nawet u zdrowego człowieka ataki padaczkowe. Niezwykle ciekawy był również wykład prezentujący możliwość przeprowadzania operacji na otwartym mózgu w sytuacji, gdy pacjent jest przytomny i rozmawia z lekarzem.

Czas pomiędzy kolejnymi wykładami uczniowie spędzali przy stoiskach, gdzie mogli zbadać na sobie zasady działania mózgu i narządów zmysłów. Trzeba przyznać, że proste doświadczenia u wielu wywołały duże emocje oraz zaskoczenie, kiedy np. okazywało się, że wiele odczuć to po porostu złudzenia.

Czas spędzony na Uniwersytecie Gdańskim i kontakt ze środowiskiem naukowym to z pewnością kolejne cenne doświadczenie dla naszych uczniów, którzy mogli „przymierzyć” się do roli studentów.

M. Puławska