W sobotę 03.03.2018 wychowankowie gr IV Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim wraz z wychowawcą Gerardem Swatowskim uczestniczyli w Stanicy wodnej w Nadbrzeżu w pokazie ratownictwa lodowego. Zajęcia w których uczestniczyli chłopcy realizowane były w ramach realizowanego w naszej placówce projektu edukacyjnego "Lekcje w terenie".

Dzięki uprzejmości członków WOPR oraz pracowników Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu, którzy w tym czasie podwyższali swoje umiejętności w ratownictwie lodowym, wychowankowie poszerzyli swoją wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po przykrytych lodem akwenach wodnych.

Ważnym punktem tego pokazu było ukazanie młodzieży co mogą zrobić w przypadku kiedy zarwie się pod nimi lód a także co mogą zrobić kiedy, sami będą musieli nieść pomoc człowiekowi pod którym załamał się lód. Ratownicy pokazali wychowankom strukturę lodu a następnie przeprowadzili pokaz technik ratunkowych. Podczas tych zajęć zwracano uwagę na potrzebę posiadania kolców lodowych podczas wejścia na lód. Ważnego przedmiotu, który skutecznie może uratować życie.

Przedstawiono techniki udzielania pomocy osobą będącym w wodzie i skutecznego ich wyciągnięcia na lód. Chłopcy na własne oczy zapoznali się z sprzętem niezbędnym w pracy ratownika lodowego będącego na wyposażeniu WOPR oraz Stanicy w Nadbrzeżu. Jesteśmy przekonani że wiedzę nabyta podczas tego pokazu wykorzystają ratując komuś życie

Mateusz Gagjew