preloader
Przejdź do treści.

Menu

Świąteczny nastrój oficjalnie zapanował w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym. A wszystko za sprawą projektu strojenia bożonarodzeniowej choinki w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, którego ostateczna realizacja miała miejsce 4 grudnia 2017 r. 

 

Uczniowie z klas I-III Liceum Plastycznego wraz z opiekunami mieli szansę reprezentować szkołę i udekorować choinkę ozdobami przygotowywanymi przez ostatnie tygodnie. Od powstania pierwszych szkiców do ich finałowej realizacji na przezroczystych, perłowych czy matowych bombkach upłynęło wiele intensywnych, twórczych godzin. W przygotowanie unikatowych ozdób zaangażowana była niemal cała szkolna społeczność. 

Liczne zmagania, prace na wysokości, kilka nieszczęśliwie stłuczonych bombek nie przeszkodziło w urzeczywistnieniu celu - stworzenia na potężnym, rozłożystym drzewie wspaniałej, nietuzinkowej dekoracji łączącej w sobie elementy patriotyczne oraz nawiązujące do dziedzictwa narodowego w jego materialnej, architektonicznej formie. Motywem przewodnim dekoracji choinkowych było bowiem ukazanie Pomników Historii. Ważne historyczne obiekty, miejsca, które znacząco kształtują poczucie tożsamości narodowej  - opracowane ręcznie na bombkach, dały wyjątkowy efekt dekoracji zróżnicowanej pod względem motywów, a jednocześnie niezwykle spójnej wizualnie. Powstały również lampiony, które z założenia były oszczędne w formie, ale dzięki temu świetnie eksponowały wykonane na powierzchni kalki szkice, które zostały wpisane w pole o formie okręgu. Innym typem choinkowych dekoracji były zgeometryzowane, syntetycznie potraktowane, ażurowo wycięte płaszczyznowe elementy, w nowoczesnej formie nawiązujące do historycznego detalu architektonicznego. 

Spotkanie z Pierwszą Damą i oficjalną prezentację dekoracji poprzedziła część artystyczna wykonana przez uczniów - śpiewanie kolęd przy żywym akompaniamencie instrumentów. Podniosłego charakteru nadały przeczytane fragmenty Pisma Świętego. Była również okazja, aby opowiedzieć nieco o atmosferze szkoły, działaniach, które podejmuje każdego dnia i życiu społeczności Liceum Plastycznego. 

Po występie i wręczeniu pamiątkowych upominków przeznaczonych dla Prezydenckiej Pary, uczniowie mieli okazję bezpośrednio porozmawiać o projekcie choinki z Panią Prezydentową, co z pewnością było niezapomnianym doświadczeniem. Pani Prezydentowa była żywo zainteresowana procesem powstawania ozdób, ale również tokiem nauki w Liceum Plastycznym czy naszymi planami na przyszłość. 

Na pewno długo będziemy wspominać również zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego - historycznej budowli o monumentalnej skali i niezwykle bogatej formie architektonicznej oraz wystroju wnętrz obfitującym w unikalne obrazy, tkaniny dekoracyjne czy inne wybitne dzieła rzemiosła artystycznego. 

Wyjazd do Warszawy oprócz zamierzonego celu był także szansą do wspólnego spędzenia czasu i odwiedzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Nowoczesna architektura i rozwiązania wystawiennicze, możliwość aktywnego uczestniczenia w poznawaniu 1000 lat dziejów polskich Żydów oraz ważne przesłanie obiektu łączące idee otwartości, tolerancji i prawdy wywarły silne wrażenia, pozostawiając w naszych głowach mnóstwo pytań i przemyśleń.

Bardzo dziękujemy firmie Energa Oświetlenie oraz Panu Staroście Elbląskiemu Maciejowi Romanowskiemu za pomoc i wsparcie w realizacji zadania.

Producentowi Szkła Doroszko dziękujemy za wspomaganie merytoryczne i dzielenie sie doświadczeniem w wykonywaniu ozdób. 

Aleksandra Sowińska, kl III, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym

 

Wydarzenia

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski