W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim odbył się „Turniej Brązowego Kasztanka” realizowany w ramach projektu edukacyjnego „Starszy brat”. W turnieju wzięły udział dwa przedszkola – Przedszkole nr 6 w Elblągu i Przedszkole "Bajkowy Las z Tolkmicka (w sumie 49 osób), które zbierały kasztany i żołędzie.

Dziećmi opiekowali się wychowankowie naszego ośrodka ( grupa IV– Mariusz Grabowski, Damian Piechowiak, Dawid Purzycki; grupa I - Filip Kolek, Michał Kamrowski, Rafał Korba i Kacper Płuciennik ).

Przedszkolaki uczestniczyły w przygotowanych przez chłopców grach i zabawach turniejowych :

• JESIENNE GRZYBOBRANIE – grupy zbierały do koszyczków grzybki przyklejone w auli.
  • JESIENNY LIŚĆ – Dzieci kolorowały liście kasztanowca - powstała w ten sposób wystawa jesiennych rysunków.
  • ZGADYWANKI JESIENNE
  • PUZZLE – dzieci układały zwierzęta, które należy dokarmiać zimą
  • SPORT TO ZDROWIE – w czasie jesieni należy zadbać o swoje zdrowie, zaproponowane zabawy ruchowe pomogły przedszkolakom przygotować się do zimy (jesienna gimnastyka, szukanie grzybów, pociąg, rzut do celu),
  • ROZPOZNAWANIE LIŚCI DRZEW I KRZEWÓW,
  • MAGICZNE PUDEŁKO - dzieci po kształcie rozpoznawały warzywa i owoce.

Przez cały czas trwania projektu dzieci nauczyły się jesiennej piosenki „Idzie Pani Jesień”.

Czas turnieju minął bardzo szybko. Dzieci z niecierpliwością czekały na ogłoszenie wyników. Obie grupy - Muchomorki i Wiewiórki zajęły pierwsze miejsce!

Zaproszone przedszkola otrzymały nagrody pozyskane z instytucji, z którymi nasza placówka podpisała umowy o współpracy w realizacji projektu - Nadleśnictwa Elbląg, Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Urząd Miejski w Elblągu. Zebrane kasztany i żołędzie przekazaliśmy myśliwym z Koła Łowieckiego "Odyniec".

Zasadniczym celem naszych działań jest wytworzenie u naszych wychowanków postawy empatii, opiekuńczości, troskliwości wobec młodszych, słabszych – powierzonych ich opiece – dzieci, zmniejszenie zachowań agresywnych, kształtowanie postawy wywiązywania się z obowiązków, zachęcenie do życia z zastosowaniem norm uznanych społecznie, służenie innym pomocą, radą i doświadczeniem.

Bożena Szczodrowska