Wychodząc naprzeciw wspomaganiu młodzieży w ich rozwoju, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym rozpoczęło realizację projektu „Wiem, jak i pracuję – staże zawodowe uczniów Liceum Plastycznego drogą do stabilnego zatrudnienia” .

Uczniowie Liceum Plastycznego będą mieli okazję wziąć udział w szeregu działań, które podniosą ich kwalifikacje. W dniach 29 – 30 maja uczestniczyli w dwudniowym kursie z zakresu technik komunikacyjnych oraz kreowania swojego wizerunku. „Dla mnie te dwa dni szkolenia były bardzo pracowitym i owocnym czasem – ocenia Alicja Święcka, uczennica III klasy w LP w Gronowie Górnym – Mieliśmy wiele różnorodnych, nietypowych ćwiczeń, skupionych szczególnie na pracy w grupach, co pokazało mi, jak efektywne są takie działania. Poruszyliśmy też wiele typowo psychologicznych zagadnień dotyczących osobowości i kreowania własnego wizerunku. Nasza trenerka wprowadziła przyjazną i swobodną atmosferę, dzięki której wykonywanie zadań było czystą przyjemnością. Myślę że takiego rodzaju szkolenie okazało się niezbędne, aby przygotować nas nie tylko do wakacyjnych praktyk w firmach, ale i w przyszłej pracy, gdzie będziemy opierali się na odpowiedniej komunikacji z klientem.”.

Sfinansowany ze środków unijnych, budżetu państwa oraz Starostwa Powiatowego projekt pomoże uczniom w rozpoczęciu ich drogi zawodowej. Jako plastycy bowiem będą mieli okazję podjąć staże w elbląskich firmach, które pozwolą im poznać zależności i uwarunkowania na rynku pracy. Staże rozpoczną się już w lipcu, a kontynuowane będą w 2018 roku. Projekt skierowany jest również do nauczycieli. Będą mieli możliwość podjęcia studiów podyplomowych z zakresu projektowania graficznego, wezmą udział w szeregu kursów i szkoleń. Liceum wzbogaci się o nowe narzędzia pracy, między innymi komputery z programem Zbrush służącym do cyfrowego rzeźbienia, modelowania oraz malowania. Wszystkie te działania po raz kolejny pokazują, że Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym to dobry wybór po gimnazjum. Pozwala bowiem na wszechstronny rozwój – stawia na wysoki poziom nauczania przedmiotów artystycznych i ogólnokształcących oraz na możliwość odnalezienia swojej drogi twórczej. Równocześnie umożliwia przygotowanie się do zawodu, uczy budować swój wizerunek i w praktyczny sposób wspomaga w odnalezieniu się na współczesnym rynku pracy.

Anna Bazylczyk, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym