Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił program „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju” na rok 2017.

Strategicznym celem programu jest wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami, stanowiącymi materialne świadectwo kluczowych wydarzeń z historii Polski oraz wspieranie działań mających na celu trwałe upamiętnienie tych wydarzeń.

Jako „miejsce pamięci i trwałe upamiętnienie” rozumie się odpowiednio miejsce związane z historią walk i męczeństwa Narodu Polskiego lub innych Narodów, w tym miejsce spoczynku zwłok lub szczątków ludzkich i materialne upamiętnienie takiego miejsca, o ile nie łączy się ono z gloryfikacją sprawców zbrodni.

Kwalifikowalne są następujące rodzaje zadań:

• Zadanie nr 1 – prace mające na celu zachowanie autentyzmu terenu miejsca pamięci i trwałego upamiętnienia oraz związanych z nim obiektów.
  • Zadanie nr 2 – zadania związane z infrastrukturą miejsca pamięci i trwałego upamiętnienia.
  • Zadanie nr 3 – zadania badawcze i dokumentacyjne.
  • Zadanie nr 4 – zadania popularyzatorsko-edukacyjne.

O wsparcie w programie mogą się ubiegać następujące podmioty prawa polskiego:

• samorządowe instytucje kultury niebędące muzeami w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. 2012, poz. 987);
  • organizacje pozarządowe;
  • jednostki samorządu terytorialnego;
  • uczelnie publiczne i uczelnie niepubliczne;
  • kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne.

Zadanie będzie realizowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w 2017 r.

Z programu wyłączono zadania dofinansowane w innych programach ministra oraz w programach objętych finansowaniem ze środków budżetu państwa realizowanych przez państwowe instytucje kultury jako zadanie własne.

Jeden wnioskodawca może złożyć maksymalnie 2 wnioski w programie, z zastrzeżeniem, iż w przypadku przeprowadzenia dodatkowego naboru do limitu wniosków złożonych w programie nie są wliczane wnioski odrzucone w I naborze z uwagi na błędy formalne.

Przewidywany budżet programu wynosi 2 300 000 PLN, w tym:

• przewidywana kwota wydatków w etapie konkursowym: 2 000 000 PLN
  • kwota zarezerwowana dla zadań rozpatrywanych w etapie odwoławczym: 300 000 PLN.

Kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi od 10 000 PLN do 200 000 PLN, a maksymalny poziom dotacji w budżecie zadania – 80%.

Termin naboru wniosków upływa 31 stycznia 2017 r.

Szczegółowe informację o programie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/finanse/programy-ministra/programy-mkidn-2017/wspieranie-opieki-nad-miejscami-pamieci-i-trwalymi-upamietnieniami-w-kraju.php