preloader
Przejdź do treści.

Menu

Dnia 5 listopada wyleciałyśmy na praktyki do Niemiec, do Itzehoe. Był to nasz pierwszy lot - obyło się bez strachu!

Jedna z nas mieszkała u rodziny polsko-niemieckiej, druga natomiast w rodzinie niemieckiej. Rodziny ugościły nas jak kogoś bliskiego i bardzo się starały, by było nam jak w domu.

Natalia podszkoliła znacznie swój język angielski, ponieważ był to język, w którym komunikowała się z domownikami.

Praktyki odbywałyśmy w różnych hotelach: Mercure i Adler. Komunikacja w pracy była trudna, ponieważ większość pracowników posługiwała się tylko językiem niemieckim. Praca była ciężka – poznałyśmy pracę w hotelu od strony pracownika obsługi. W czasie wolnym organizowano nam zajęcia tak, byśmy mogli spotkać się wszyscy ze sobą. Razem byliśmy na kręglach, na wycieczce w Hamburgu. Zobaczyliśmy oceanarium i muzeum Pasłęka. Byliśmy także w restauracji z przyjaciółmi powiatu elbląskiego.

Spędziłyśmy tam dwa tygodnie. Dni były raz lepsze, raz gorsze. Jednak wyjazd wspominamy bardzo dobrze i wierzymy, że zawarte tam znajomości nie ulegną szybko zapomnieniu.

Ilona i Natalia - technikum żywienia i usług gastronomicznych

Dwutygodniowe praktyki zawodowe w Itzhoe odbywaliśmy w serwisie Peugeot oraz Volkswagen.

Podczas praktyk zajmowaliśmy się głównie przeglądami technicznymi samochodów, ale również wymienialiśmy oleje silnikowe, filtry, klocki hamulcowe, świece. Pracowaliśmy na wulkanizacji i przy robotach blacharskich.

Po praktykach zwiedzaliśmy miasto, które zachwyciło nas swoją strukturą, czystością oraz pięknem starych kamienic. Czas wolny spędziliśmy w centrum handlowym.

Szkoda, że praktyki trwały tak krótko, bo bardzo nam się podobało.

Tomek i Michał – ZSZ mechanik samochodowy

 

Moja przygoda z poznaniem całego gospodarstwa była dość długa. Codziennie poznawałam ciekawe aspekty życia na wsi, była to między innymi technika udoju krów w hali udojowej (,,bok w bok”), przewóz 14 krów z oddalonego o kilka kilometrów pastwiska, przygotowywanie 6 krów na ubój i załadowanie do specjalnego pojazdu, oczyszczanie drenów na pastwisku, korekcja racic u krów. Spotkała mnie także miła atrakcja. Miałam możliwość pracy z końmi holsztyńskimi, a także mogłam samodzielnie jeździć ciągnikiem Johnn Deere. Całość pobytu urozmaicona była wycieczką do Hamburga, do centrum miniatur. Wraz z moimi koleżankami i kolegami  zwiedziliśmy Flesburg, mieliśmy również okazję zobaczenia zapory niedaleko Morza Północnego.

Monika - technikum agrobiznesu

Praktyki odbyłem w niemieckim gospodarstwie, w miejscowości Kummerfeld. Mój dzień pracy zaczynał się o 6:30 i trwał 11 godzin, oczywiście w tym wliczony był czas na śniadanie i obiad. Codziennie do moich obowiązków należało nakarmienie cielaków, pomoc przy dojeniu krów (dojarka karuzelowa na 25 stanowisk), oporządzanie w oborach. Oprócz tego były prace pozaplanowe takie jak np. pomoc przy wycielaniu, zwożenie krów z oddalonego od gospodarstwa o kilka kilometrów pastwiska, mycie boksów dla cielaków i ścielenie w nich. Niemieckie gospodarstwa praktycznie nie różnią się niczym od polskich. W wolnym czasie miałem do dyspozycji konsole do gier, stół bilardowy oraz piłkarzyki. Pobyt w Itzehoe łączył przyjemne z pożytecznym.

 

Piotrek – technikum agrobiznesu

 

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski