Uprzejmie informujemy, że została uruchomiona kolejna edycja „Programu wyrównywania różnic między regionami III”. W ramach Programu w 2017 roku realizowane będą następujące obszary:

• Obszar B - likwidacja barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się  i komunikowania.

Adresaci pomocy: powiat lub podmioty, które prowadzą placówki edukacyjne lub środowiskowe domy samopomocy.

Kwota dofinansowania: do 150.000,00 zł, jednak nie więcej niż 50% kosztów realizacji projektu kwalifikujących się do objęcia pomocą.

• Obszar C - tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych.

Adresaci pomocy: gminy, powiat oraz organizacje pozarządowe.

Kwota dofinansowania: do 34.000,00 zł na każde nowoutworzone stanowisko pracy w spółdzielni socjalnej osób prawnych, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej zatrudnionej na tym stanowisku, jednak nie więcej niż 50% kosztów realizacji projektu kwalifikujących się do objęcia pomocą.

• Obszar D - likwidacja barier transportowych.

Adresaci pomocy: placówki służące rehabilitacji osób niepełnosprawnych prowadzone przez organizacje pozarządowe, gminy lub powiaty oraz jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej.

Kwota dofinansowania:

jednak nie więcej niż:

- 70% kosztów realizacji projektu kwalifikujących się do objęcia pomocą dla placówek służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych;

- 80% kosztów realizacji projektu kwalifikujących się do objęcia pomocą dla warsztatów terapii zajęciowej.

• Obszar E - dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych.

Adresaci pomocy:     gminy, powiat oraz organizacje pozarządowe.

Kwota dofinansowania: do 9.000,00 zł na każdą osobę niepełnosprawną, która będzie w sposób stały korzystała z rezultatów projektu, przy czym projekt musi dotyczyć co najmniej 30 osób niepełnosprawnych - jednak nie więcej niż 20% kosztów realizacji projektu kwalifikujących się do objęcia pomocą.

• Obszar F - tworzenie warsztatów terapii zajęciowej.

Adresaci pomocy: jednostki samorządu terytorialnego lub organizacje pozarządowe.

Kwota dofinansowania: do 70% kosztów realizacji projektu, nie więcej niż 14.000,00 zł na każde miejsce dla osoby niepełnosprawnej w warsztacie terapii zajęciowej, tworzone w wyniku realizacji.

• Obszar G - skierowanie do powiatów poza algorytmem dodatkowych środków na finansowanie zadań ustawowych dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Adresaci pomocy:     powiat.

Kwota dofinansowania: proponuje się nie ustalać wskaźników kosztów, gdyż zadania realizowane przez powiat w ramach tego obszaru są szczegółowo regulowane postanowieniami ustawowymi oraz właściwymi aktami wykonawczymi - jednak nie więcej niż 30% kosztów realizacji projektu kwalifikujących się do objęcia pomocą.

Projektodawcy ubiegający się o dofinansowanie nie mogą posiadać:

1. wymagalnych zobowiązań wobec PFRON;
  2. zaległości w obowiązkowych wpłatach na PFRON;
  3. wymagalnych zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.

Wnioski dotyczące obszarów B, C, D, F i G programu należy składać w terminie do dnia 20 lutego 2017 roku, w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu ul. Komeńskiego 40.

Wnioski samorządów gminnych oraz organizacji pozarządowych dotyczące obszaru E należy składać w terminie do dnia 30 listopada 2017 roku bezpośrednio w Oddziale PFRON, właściwym dla miejsca realizacji projektu.

Szczegółowe informacje dotyczące „Programu wyrównywania różnic między regionami III”, w tym:

1. treść „Programu wyrównywania różnic między regionami III”;
  2. kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w 2017 roku wraz z załącznikami;
  3. procedury realizacji „Programu wyrównywania różnic między regionami III wraz z załącznikami;
  4. aktualne komunikaty dotyczące Programu

dostępne są na stronie: www.pfron.org.pl; zakładka: Programy i zadania PFRON; Programy i zadania realizowane obecnie; Program wyrównywania różnic między regionami III w 2017 roku.