W Liceum Plastycznym ciekawych projektów nigdy dość. Po raz kolejny uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę, poznać nowe dziedziny i porozmawiać na ich temat z profesjonalnymi artystami.

Tym razem tematem warsztatów, które odbyły się 23 listopada, była ilustracja. Zajęcia poprowadzone przez estońską artystkę i kuratorkę Vive Noor pozwoliły przybliżyć tajniki ilustracji oraz tego, czym powinno się kierować przy jej tworzeniu. Z tej okazji szkołę odwiedzili konsul Ambasady Estonii w Warszawie Tina Tarkus oraz wicestarosta Zbigniew Lichuszewski. Goście z Estonii pod opieką dyrektor Krystyny Brinkiewicz zapoznali się z funkcjonowaniem placówki, osiągnięciami i pracami uczniów. Zwiedzili również sale lekcyjne i nowoczesne pracownie malarstwa, rzeźby, projektowania graficznego i fotografii.

Krótkie wprowadzenie przed częścią praktyczną ukazało uczniom, jak obecnie wygląda sztuka ilustracyjna oraz uświadomiło, że tak naprawdę ważniejszy jest pomysł i własna interpretacja tekstu, do którego tworzy się ilustracje, niż jego plastyczne, dokładne odwzorowanie. Celem pracy było stworzenie ilustracji do znanej wszystkim baśni - Czerwonego kapturka. ”Zadanie okazało się trudniejsze, niż się wydawało. – mówi Aleksandra Sowińska, uczennica II klasy w Liceum Plastycznym - Podczas warsztatów zrozumieliśmy, że nie liczy się jedynie forma i umiejętności rysunkowe - ilustracja powinna wyrażać nas samych, to my mamy być jej częścią.” Było mnóstwo rysowania, wycinania i klejenia, a efekt finalny zaskoczył wszystkich. Każda praca, choć dotyczyła tego samego tematu, opowiadała zupełnie inną historię.

Anna Bazylczyk, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym