"Niemiecko-polskie partnerstwo w dobie kryzysu europejskiego" było tematem przewodnim, odbywającego się w dniach 15-16 października w Hotelu nad Pisą, Niemiecko- Polskiego Kongresu Polityki Samorządowej, na którym powiat elbląski reprezentował starosta Maciej Romanowski.

Wydarzenie, które odbywa się naprzemiennie w Polsce i w Niemczech, swój początek ma w roku 2000, kiedy to miał miejsce pierwszy, z organizowanych przez niemiecką organizację AKP (Grupa Robocza Partnerstwo Komunalne) pod przewodnictwem Brenda Hinza, kongresów. Idea organizacji tego wydarzenia wywiązała się z potrzeby wymiany poglądów, doświadczeń, nawiązywania kontaktów i budowania więzi u tzw. podstaw, czyli na szczeblu samorządowym obu stron. Znakomitym do tego środkiem były nawiązywane wówczas oficjalne umowy partnerskie pomiędzy polskimi i niemieckimi powiatami oraz gminami.

Odbywające się dziś Kongresy stwarzają możliwość wymiany zdań i poglądów, co ważne jest szczególnie teraz, w dobie wielu konfliktów i nieporozumień pomiędzy państwami zrzeszonymi w Unii Europejskiej.

W tegorocznym, piskim Kongresie, poza samorządowcami ze strony niemieckiej, uczestniczyli przedstawiciele polskiego Sejmu, samorządowcy z terenu Warmii i Mazur, przedstawiciele polskich i niemieckich organizacji współpracujących ze sobą m.in. w dziedzinie pomocy społecznej.

Przewodnictwo nad Kongresem pełnił zwyczajowo Bernd Hinz - Przewodniczący AKP, współgospodarzem wydarzenia był natomiast Starosta Piski Andrzej Nowicki.

Starosta, któremu w udziale przypadło powitanie przybyłych na wydarzenie uczestników i gości, podziękował Przewodniczącemu Kongresu za to, że AKP zdecydowało się na organizację Kongresu właśnie w Piszu, przybliżając przy okazji uczestnikom kongresu początki tworzenia się polsko- niemieckiego partnerstwa na Ziemi Piskiej.

Referaty będące znakomitą okazją do dyskusji, w trakcie dwudniowego wydarzenia, wygłosili:

- Przewodniczący Związku Powiatów Niemieckich, Reinhard Sager, "Współpraca władz lokalnych"

- Przedstawiciel Ambasady Republiki Niemieckiej w Warszawie, Rolf Nikel, "Niemiecko- polskie Partnerstwo w dobie kryzysu europejskiego"

- w imieniu Marszalka Województwa Warmińsko mazurskiego, Wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk, "Aktualne wyzwania powiatów województwa warmińsko-mazurskiego"

- Poseł na Sejm Jerzy Małecki, "Zrozumieć Polskę - interesy Polski a Europy"

- Poseł na Sejm Mirosław Pampuch, "Współpraca samorządów Warmii i Mazur z perspektywy 25 lat polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie"

- Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starosta Giżycki, Wacław Strażewicz, "Wyzwania polskich powiatów w odniesieniu do niemieckiego partnera".

Wydarzenie stało się także okazją do uhonorowania członków Elbląskiego Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza LAZARUS - Medalami Zasługi Wielkiego Mistrza Zakonu Rycerzy i Szpitalików Świętego Łazarza z Jerozolimy.

W ramach wydarzeń towarzyszących, odbyła się wizyta w Muzeum Ziemi Piskiej, gdzie Dietmar Serafin przybliżył uczestnikom Kongresu historię Ziemi Piskiej oraz zaprezentował i omówił stałe wystawy, przyrodniczą i historyczną Ziemi Piskiej. Uczestnicy Kongresu wzięli udział ponadto w krótkiej wycieczce do "Lasu ochronnego Szast", którą z ramienia Nadleśnictwa Pisz poprowadził Podleśniczy w Nadleśnictwie Wilczy Dół (Szast) Maciej Domański.

Współorganizatorem tegorocznego Kongresu było Starostwo Powiatowe w Piszu.

PODZIĘKOWANIE

Starosta Piski Andrzej Nowicki składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji przedsięwzięcia:

Staroście Elbląskiemu Panu Maciejowi Romanowskiemu,

Burmistrzowi Pisza Panu Andrzejowi Szymborskiemu,

Nadleśniczemu Nadleśnictwa Pisz Panu Robertowi Trąbka,

Dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, Pani Anecie Karwowskiej.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Piszu.