preloader
Przejdź do treści.

Menu

"Niemiecko-polskie partnerstwo w dobie kryzysu europejskiego" było tematem przewodnim, odbywającego się w dniach 15-16 października w Hotelu nad Pisą, Niemiecko- Polskiego Kongresu Polityki Samorządowej, na którym powiat elbląski reprezentował starosta Maciej Romanowski.

Wydarzenie, które odbywa się naprzemiennie w Polsce i w Niemczech, swój początek ma w roku 2000, kiedy to miał miejsce pierwszy, z organizowanych przez niemiecką organizację AKP (Grupa Robocza Partnerstwo Komunalne) pod przewodnictwem Brenda Hinza, kongresów. Idea organizacji tego wydarzenia wywiązała się z potrzeby wymiany poglądów, doświadczeń, nawiązywania kontaktów i budowania więzi u tzw. podstaw, czyli na szczeblu samorządowym obu stron. Znakomitym do tego środkiem były nawiązywane wówczas oficjalne umowy partnerskie pomiędzy polskimi i niemieckimi powiatami oraz gminami.

Odbywające się dziś Kongresy stwarzają możliwość wymiany zdań i poglądów, co ważne jest szczególnie teraz, w dobie wielu konfliktów i nieporozumień pomiędzy państwami zrzeszonymi w Unii Europejskiej.

W tegorocznym, piskim Kongresie, poza samorządowcami ze strony niemieckiej, uczestniczyli przedstawiciele polskiego Sejmu, samorządowcy z terenu Warmii i Mazur, przedstawiciele polskich i niemieckich organizacji współpracujących ze sobą m.in. w dziedzinie pomocy społecznej.

Przewodnictwo nad Kongresem pełnił zwyczajowo Bernd Hinz - Przewodniczący AKP, współgospodarzem wydarzenia był natomiast Starosta Piski Andrzej Nowicki.

Starosta, któremu w udziale przypadło powitanie przybyłych na wydarzenie uczestników i gości, podziękował Przewodniczącemu Kongresu za to, że AKP zdecydowało się na organizację Kongresu właśnie w Piszu, przybliżając przy okazji uczestnikom kongresu początki tworzenia się polsko- niemieckiego partnerstwa na Ziemi Piskiej.

Referaty będące znakomitą okazją do dyskusji, w trakcie dwudniowego wydarzenia, wygłosili:

- Przewodniczący Związku Powiatów Niemieckich, Reinhard Sager, "Współpraca władz lokalnych"

- Przedstawiciel Ambasady Republiki Niemieckiej w Warszawie, Rolf Nikel, "Niemiecko- polskie Partnerstwo w dobie kryzysu europejskiego"

- w imieniu Marszalka Województwa Warmińsko mazurskiego, Wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk, "Aktualne wyzwania powiatów województwa warmińsko-mazurskiego"

- Poseł na Sejm Jerzy Małecki, "Zrozumieć Polskę - interesy Polski a Europy"

- Poseł na Sejm Mirosław Pampuch, "Współpraca samorządów Warmii i Mazur z perspektywy 25 lat polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie"

- Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starosta Giżycki, Wacław Strażewicz, "Wyzwania polskich powiatów w odniesieniu do niemieckiego partnera".

Wydarzenie stało się także okazją do uhonorowania członków Elbląskiego Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza LAZARUS - Medalami Zasługi Wielkiego Mistrza Zakonu Rycerzy i Szpitalików Świętego Łazarza z Jerozolimy.

W ramach wydarzeń towarzyszących, odbyła się wizyta w Muzeum Ziemi Piskiej, gdzie Dietmar Serafin przybliżył uczestnikom Kongresu historię Ziemi Piskiej oraz zaprezentował i omówił stałe wystawy, przyrodniczą i historyczną Ziemi Piskiej. Uczestnicy Kongresu wzięli udział ponadto w krótkiej wycieczce do "Lasu ochronnego Szast", którą z ramienia Nadleśnictwa Pisz poprowadził Podleśniczy w Nadleśnictwie Wilczy Dół (Szast) Maciej Domański.

Współorganizatorem tegorocznego Kongresu było Starostwo Powiatowe w Piszu.

PODZIĘKOWANIE

Starosta Piski Andrzej Nowicki składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji przedsięwzięcia:

Staroście Elbląskiemu Panu Maciejowi Romanowskiemu,

Burmistrzowi Pisza Panu Andrzejowi Szymborskiemu,

Nadleśniczemu Nadleśnictwa Pisz Panu Robertowi Trąbka,

Dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, Pani Anecie Karwowskiej.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Piszu.

 

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski