Tegoroczne Dożynki Powiatowe odbyły się w pogodne sobotnie popołudnie 24 września, a ich gospodarzem była gmina Godkowo. Słoneczna pogoda sprzyjała organizatorom i przysporzyła sporej liczby gości, wśród których nie zabrakło parlamentarzystów z naszego regionu, przedstawicieli władz województwa i gmin powiatu elbląskiego, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców powiatu.

Tradycyjnie uroczystości dożynkowe zapoczątkowała Msza Święta w intencji rolników celebrowana przez Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego w asyście księży proboszczów miejscowych parafii.

Starostami tegorocznych dożynek byli Zofia Żuk i Mariusz Sadowski. Przekazali oni tradycyjny bochen chleba na ręce starosty Maciej Romanowskiego i wójta Andrzeja Bondaruka.

Zofia Żuk – mężatka, mąż Bogdan. Pani Zofia ma wykształcenie średnie pedagogiczne. Wraz z mężem od 23 lat samodzielnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 41 ha, posiadają 30 szt. bydła. Państwo Żukowie dochowali się trójki dzieci: Jana lat 24, Mariusza lat 23 i 16-letniej Marty. Wychowują również 15-letnią Wiktorię. Pani Zofia od niedawna jest żoną dziadka, gdyż najstarszemu synowi urodził się ponad pół roku temu również syn o imieniu Mikołaj. W przyszłości państwo Żuk nadal będą prowadzić gospodarstwo nastawione na produkcję zwierzęcą i roślinną.

Mariusz Sadowski – żonaty, wykształcenie wyższe rolnicze. Od 1996 r. prowadzi ponad 23 ha gospodarstwo rolne w miejscowości Dobry. Gospodarstwo nastawione typowo na produkcję roślinną (pszenica ozima, jęczmień, rzepak). Od niedawna pan Mariusz zaczyna również wprowadzać rośliny strączkowe. Wraz z żoną Małgorzatą dochowali się 2 córek: 15 letniej Mai i 16 letniej Martyny. Od 5 lat państwo Sadowscy prowadzą Zajazd Bankietowo-Weselny pod nazwą „Dolina Sadosiów” w Dobrym. W ramach działalności agroturystycznej posiadają 2 konie, które służą głównie do nauki jazdy dla dzieci.

Starosta Maciej Romanowski wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Ryszardem Zagalskim wręczyli Odznaki Honorowe Zasłużonego dla Powiatu Elbląskiego. Otrzymały je następujące osoby:

Urszula Gajewska – prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Kamionek Wielki gmina Tolkmicko, specjalizując się w agroturystyce. W swojej działalności społecznej występuje w interesie rolników, czym zapewniła sobie niekwestionowany autorytet.

Przewodnicząca Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w latach 2002-2011. Radna Rady Powiatu w Elblągu w latach 1998-2002. W latach 2006-2010 radna gminy Tolkmicko.

Henryk Jakubowski – związany z gminą Markusy, gdzie mieszka i prowadzi gospodarstwo rolne. Od roku 1989 pełni funkcję sołtysa wsi Balewo.

W latach 1987-1990 pełnił funkcję przewodnicząco Gminnej Rady Narodowej w Markusach. Następnie przez dwie kadencje w latach 1990-1998 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Gminy w Markusach Pasją pana Henryka Jakubowskiego jest od 25 lat działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej, w której od kwietnia 2016 roku pełni funkcję prezesa.

Marian Matuszczak – od 2004 roku dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, w którym pracuje od 1980 roku. Stanowisko dyrektora łączy z funkcją nauczyciela wychowania fizycznego. Bardzo skutecznie pozyskuje fundusze zewnętrzne, w tym z Europejskiego Funduszu Społecznego, na rozwój kierowanej przez siebie placówki.

Zygmunt Kiersz – wieloletni dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Koordynator działań na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w powiecie elbląskim. Współtwórca programu dla Żuław. Pomysłodawca i wieloletni organizator Żuławskich Targów Rolnych.

W czasie dożynek pracowała specjalna komisja, która dokonała oceny wieńców dożynkowych i stoisk wiejskich. Najlepszych nagrodzono dyplomami i czekami pieniężnymi.

W kategorii wieńców dożynkowych I miejsce zajęło Piastowo, gm. Milejewo, II miejsce – Stegny, gm. Pasłęk, III miejsce – Władysławowo, gm. Elbląg.

W kategorii stoisk wiejskich I miejsce przypadło miejscowości Dymnik, gm Rychliki, II miejsce – Oleśno, gm. Gronowo Elbląskie, III miejsce „Zicherka” – Kazimierzowo, gm. Elbląg.

Jak zwykle dożynkom towarzyszyło wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych w postaci występów artystycznych, konkursów, a także licznych stoisk ze smakołykami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się koncerty gwiazd wieczoru: zespołów ZANOZA oraz GESEK, po których nastąpiła zabawa taneczna aż do późnych godzin nocnych.

Materiał filmowy dzięki uprzejmości telewizji TRUSO.TV