Podczas Dożynek Powiatowych w Godkowie 24 września zostały wręczone nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie sportu i kultury fizycznej za rok 2016. W tym roku Zarząd Powiatu w Elblągu przyznał 9 nagród indywidualnych. Elbląski Szkolny Związek Sportowy dokonał również podsumowania współzawodnictwa sportowego szkół z terenu powiatu elbląskiego za rok szkolny 2015/2016.

Sylwetki laureatów nagrody Starosty Elbląskiego

za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu

w roku 2016

Patrycja Adamczyk – lekkoatletka z Klubu Sportowego „Polonia” w Pasłęku. Mimo młodego wieku odnosi wiele sportowych sukcesów: I miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi (2016 r.) i rekord Polski juniorek młodszych, 16. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych w Cali (Kolumbia – 2016 r.) z rekordem Polski juniorek młodszych, 10. miejsce w siedmioboju na Mistrzostwach Europy U18 w Tbilisi (Gruzja – 2016 r.), I miejsce w pięcioboju na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Spale (2016 r.).

Sławomir Borysewicz – animator sportu w Pasłęku, trener i organizator imprez sportowych. Bardzo zaangażowany w pracę z młodzieżą, prowadzeni przez niego zawodnicy osiągają liczne sukcesy sportowe na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Pełni wiele funkcji społecznie, w tym wiceprezesa Grupy Rowerowej Mustang Team Pasłęk.

Dariusz Czarnecki – od wielu lat działacz społeczny klubu LKS „Sparta” Kwietniewo w gminie Rychliki. Obecnie pełni w nim funkcję prezesa. Dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu zmodernizowano boisko w Kwietniewie wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Pracuje społecznie z młodzieżą, organizując szereg imprez i zawodów sportowych.

Małgorzata Dabkiewicz – nauczycielka wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 1 w Pasłęku. Od wielu lat jej podopieczni osiągają liczne sukcesy sportowe na zawodach powiatowych i wojewódzkich. W punktacji generalnej Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego Gimnazjum nr 1 w Pasłęku przez cztery kolejne lata zajmowało I miejsce w powiecie elbląskim, a roku szkolnym 2014/2015 zostało sklasyfikowane na I miejscu w województwie.

Mirosław Kurenda – mieszkaniec gminy Godkowo, pasjonuje się sportami strzeleckimi, w których odnosi liczne sukcesy w zawodach stopnia regionalnego i ponadregionalnego. W 2015 r. zdobył tytuł Mistrza Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Wieloboju. Reprezentuje barwy Elbląskiego Klubu Strzeleckiego Żuławy”, gdzie pełni również funkcję sędziego.

Kacper Oleszczuk – reprezentuje Klub Sportowy „Polonia” w Pasłęku. Od kilku lat zdobywa medale Mistrzostw Polski i Europy w rzucie oszczepem. W 2015 r. zdobył złoty medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tallinie z bardzo wysokim wynikiem oraz I miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Białymstoku. W tym roku wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski Seniorów w Bydgoszczy i wziął udział w Mistrzostwach Europy Seniorów w Amsterdamie, gdzie zajął wysokie 8. miejsce. Za swoje wybitne osiągnięcia sportowe był już wielokrotnie nagradzany przez Starostę Elbląskiego.

Janusz Pająk - jeden z najbardziej zasłużonych dla powiatu elbląskiego działaczy sportowych. Od 43 lat aktywnie działa na rzecz upowszechniania sportu dzieci i młodzieży. Był organizatorem ponad 120 imprez sportowych międzynarodowych i rangi mistrzostw Polski, w których udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży. Od początku powstania powiatu elbląskiego jest koordynatorem systemu współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży szkolnej. Rokrocznie w okresie ferii zimowych jest organizatorem imprez rekreacyjno–sportowych dla dzieci z powiatu elbląskiego pod nazwą „Puchar Ferii”, w których udział wzięło w okresie 15 lat ok. 3.500 uczniów.

Wojciech Polewicz – pilot szybowcowy, samolotowy i balonowy. Choć mieszka w Gdańsku, od 20 lat jest związany ze Świętojańskimi Zawodami Balonowymi w Pasłęku. Pełni społecznie funkcję dyrektora sportowego zawodów, startując jednocześnie na swoim balonie. Wielokrotnie uatrakcyjniał przelotami swojego balonu uroczystości i imprezy plenerowe w naszym regionie.

Weronika Wiśniewska – amazonka Młodzieżowego Klubu Jeździeckiego „Nenia” w Pasłęku. Trenuje jeździectwo od 4 lat i już może poszczycić się znacznymi sukcesami, wśród których należy wymienić brązowy medal Mistrzostw Warmii i Mazur (2016 r.), III miejsce na Regionalnych Zawodach w Kwidzynie (2015 r.), I miejsce na Regionalnych Zawodach w Braniewie (2015 r.).

Punktacja generalna szkół według rankingu ESZS przedstawia się następująco:

Igrzyska Młodzieży Szkolnej

1. SP Zwierzno – 1036,7 pkt