Przepisy kulinarne przekazywane z pokolenia na pokolenie stały się ważnym składnikiem dziedzictwa kulturowego, którego należy pilnie strzec. Jednym z takich „strażników” jest konkurs „Skarby Europy zaklęte w szkle” pokazujący, że tradycja robienia przetworów jest nadal aktualna w wielu domach.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w Olsztynie i w Olecku, we współpracy z Agencją Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Olsztynie.

Wydarzenie promuje przetwory przyrządzone w oparciu o surowce pochodzenia lokalnego. Komisja konkursowa będzie oceniać produkty według następujących kryteriów: wygląd, estetyka, opakowanie; walory smakowe i zapachowe, cechy wyróżniające produkt spośród innych.

W inicjatywie mogą uczestniczyć osoby fizyczne oraz organizacje zrzeszające osoby fizyczne (np. stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich), które prześlą kartę zgłoszenia do 14 października 2016 roku. Następnie do 15 listopada dostarczą własnoręcznie wykonane przetwory do miejsca ich oceny podczas konferencji „Inicjatywy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Warmii i Mazur”. W trakcie trwania dwudniowego spotkania zostaną wyłonieni zwycięzcy.

Więcej informacji