Tegoroczne zawody wędkarskie dla dzieci z okazji Dnia Dziecka, organizowane już od wielu lat przez ZO PZW w Elblągu Koło Nr 14 w Pasłęku, odbyły się w niedzielę 5 czerwca br. Jak w latach poprzednich miejscem spotkania był teren wokół zbiornika Zakrzewko I i II w Parku Ekologicznym w Pasłęku.

Zapisy chętnych do udziału trwały do godziny 9.00 ale spóźnialscy dochodzili jeszcze do godziny 10.00, tuż przed rozpoczęciem łowienia ryb przez dzieci. Ogółem w czterech grupach wiekowy zapisanych zostało 291 dzieci z różnych gmin jak: Pasłęk, Elbląg, Godkowo, Wilczęta, Rychliki, Milejewo, Markusy, Przezmark, Gardeja, Legionowo, Sztum, Lubawa i Kwidzyn. Przy zapisach każdy uczestnik otrzymywał od organizatorów batony, napoje, cukierki i inne słodycze.

Dla wszystkich uczestników, oprócz łowienia ryb przygotowane były też konkursy i różne zabawy, w których szczególnie uczestniczyły dzieci z grupy wiekowej do lat trzech. W tym roku nie było konkursu przygotowanego przez VOTUM SA, ale tradycyjnie firma ta przekazała rower górski dla zwycięzcy w konkursie plastycznym. Jego tematem była „Moja najładniejsza ryba” a udział wzięły niemal wszystkie dzieci. Wszystkie prace były bardzo ładne i trudno było wybrać te najładniejszą. W związku z tym, spośród wszystkich prac wylosowana została jedna nagrodzona rowerem, który otrzymał Marcin Antolak. Druga wylosowana praca nagrodzona została piłką ufundowaną przez MOSiR Pasłęk, którą otrzymał Mateusz Kielbasiński.

Nagrodę (kołowrotek) za złowienie największej ryby zawodów ufundowaną w tej kategorii tradycyjnie już od wielu lat przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pasłęku zdobył Adrian Jagielski z Kwidzyna za złowienie jazia o długości 37 cm.

Policjanci z Komisariatu w Pasłęku zademonstrowali sprzęt policyjny oraz pokazali dzieciom jak wygląda świat próbując przejść się w alkogoglach.

Dzieciaki zapisane w trzech grupach wiekowych brały udział w zawodach wędkarskich. Grupa I, w której były dzieci w wieku 4 – 7 lat, łowiła ryby przez jedną godzinę. Po zakończeniu sędziowie przedstawili wyniki, na podstawie których ustalono najlepszych w tej grupie. I tak:

1. Paszkowski Filip (Robity) – 14 ryb
  2. Zięba Oliwia (Rzeczna) – 13 ryb
  3. Suwińska Julia (Pasłęk) – 9 ryb
  4. Wirth Klaudia (Leszczyna) – 9 ryb
  5. Szczepkowska Magdalena (Pasłęk) – 9 ryb
  6. Klusek Michał (Dargowo) – 8 ryb
  7. Deptuła Ania (Pasłęk) – 7 ryb
  8. Szafik Szymon (Pasłęk) – 7 ryb
  9. Mazurek Michał (Pasłęk) – 4 ryby
  10. Potrapeluk Julia (Pasłęk) – 3 ryby
  11. Gospodarczyk Bartosz (Pasłęk) – 3 ryby
  12. Jarzyńska Oliwia (Gołąbki) – 3 ryby

W grupie II zapisani byli uczestnicy w wieku 8 – 12 lat, którzy łowili ryby przez dwie godziny. Najlepszymi w tej grupie zostali:

1. Maruszak Filip (Rychliki) – 22 ryby
  2. Gospodarczyk Nikola (Pasłęk) – 21 ryb
  3. Górecka Maja (Pasłęk) – 14 ryb
  4. Kapłon Patryk (Pasłęk) – 12 ryb
  5. Szeliga Tomasz (Pasłęk) – 11 ryb
  6. Golańska Aleksandra (Pasłęk) – 9 ryb
  7. Baranowski Krystian (Pasłęk) – 8 ryb
  8. Grodź Weronika (Pasłęk) – 7 ryb
  9. Syroka Jakub (Pasłęk) – 6 ryb
  10. Chwoszcz Tomasz (Rychliki) – 5 ryb
  11. Cieszyńska Lidia (Powodowo) – 5 ryb
  12. Frela Karolina (Gardeja) – 5 ryb

W grupie III, w której przez trzy godziny ryby łowili najstarsi uczestnicy w wieku 13 – 18 lat najlepszymi okazali się:

1. Kaczmarczyk Patryk (Borzynowo) – 21 ryb
  2. Majewski Maks (Rzeczna) – 18 ryb
  3. Nowicki Kacper (Dargowo) – 18 ryb
  4. Jagielski Adrian (Kwidzyn) – 15 ryb
  5. Filaszkiewicz Karolina (Krosno) – 11 ryb
  6. Tyburski Kacper (Marwica) – 9 ryb
  7. Bartoszewicz Mateusz (Pasłęk) – 8 ryb
  8. Szymanek Jakub (Pasłęk) – 7 ryb
  9. Milewski Przemysław (Pasłęk) – 7 ryb
  10. Piórkowski Jakub (Rzeczna) – 6 ryb
  11. Kłosińska Klaudia (Pasłęk) – 5 ryb
  12. Kozłowski Dawid (Pasłęk) – 5 ryb
  13. Szostak Emil (Marianka) – 5 ryb
  14. Sekuła Paweł (Pasłęk) – 5 ryb
  15. Szymański Janusz (Pasłęk) – 5 ryb

Pozostali zawodnicy w poszczególnych grupach złowili po dwie i po jednej rybie lub byli bez ryby. Wszystkie grupy łowiły ryby w różnym czasie. Wszyscy, którzy kończyli wędkowanie mogli popróbować pieczonych ziemniaków – Zakręcony Ziemniak. Były też kiełbaski z grilla z bułką a na deser lody.

Po zakończeniu wędkowania przez wszystkie grupy dokonano podsumowania wyników i wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe. Nagrody te poszczególnych grupach wręczał starosta Maciej Romanowski, burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, prezes Braniewsko-Pasłęckiego BS w Pasłęku Wojciech Żylis, przedstawiciel MOSiR w Pasłęku Mirosław Plawgo oraz prezes Koła PZW w Pasłęku Przemysław Klarecki.

To wszystko nie wydarzyłoby się oczywiście bez wsparcia finansowego ze strony Zarządu Powiatu w Elblągu, Urzędu Miejskiego w Pasłęku oraz wielu innych firm i osób prywatnych, które od wielu lat wspierają wędkarski dzień dziecka w naszym mieście i w tym właśnie miejscu należą się wszystkim wielkie podziękowania za wsparcie finansowe i rzeczowe, za pracę przy organizacji zawodów i całego przedsięwzięcia.

R.Tokarski