preloader
Przejdź do treści.

Menu

W dniach 23-27 maja 2016 r. z wizytą w Pasłęku gościła litewska młodzież z Gimnazjum im. Meilé Lukšiené w Marijampolio pod Wilnem. To było drugie spotkanie z partnerami z Zespołu Szkół w Pasłęku w ramach projektu „Bogactwo, zagrożenia ekologiczne i ochrona Morza Bałtyckiego”, koordynowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Pasłęku, a dofinansowanego z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Tym razem młodzież kontynuowała pracę nad projektem w zakresie zagrożeń i ochrony Bałtyku. W tym celu m.in. wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu na ten temat, który zaprezentowała dr Aleksandra Dudkowska z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, a także wyszukiwali informacje i tłumaczyli je na języki projektu (angielski, rosyjski) przy użyciu nowoczesnych technologii. Efektem współpracy będą broszury informacyjne, które partnerzy rozpowszechnią w swoich miejscowościach.

Celem wizyty była nie tylko praca nad zadaniem projektowym, lecz także zajęcia integracyjne i dialog międzykulturowy, realizowane popołudniami i wieczorami. Pierwszego dnia wizyty Litwini poznali historię i zabytki naszego miasta. W roli przewodników wystąpili tu uczniowie Zespołu Szkół. Ponadto, dzięki uprzejmości księdza Igora Hubacza, poznali oni historię kościoła greckokatolickiego, cerkwi oraz mniejszości ukraińskiej na ziemi pasłęckiej. Niemałą niespodziankę sprawił Litwinom pan Jacek Matukiewicz, który w kościele św. Bartłomieja opowiedział o organach mistrza Hildebrandta i zaprezentował jego możliwości podczas krótkiego koncertu.

Drugi dzień to wizyta we Fromborku, gdzie polscy i litewscy uczniowie wysłuchali koncertu organowego w Archikatedrze i zwiedzili wzgórze katedralne. Nie mogło zabraknąć także spaceru nad Zalew Wiślany. W środę młodzież integrowała się podczas pobytu na pochylni Buczyniec. Dzięki uprzejmości pracowników Nadzoru Wodnego w Buczyńcu RZGW Gdańsk, uczniowie poznali historię i zawiłości technologiczne unikatowego w skali świata Kanału Elbląskiego. Później było ognisko, a po powrocie do Pasłęka dyskoteka.

W wolny od pracy czwartkowy dzień, polscy uczniowie przygotowali Litwinom niespodziankę w postaci wycieczki do Gdańska. Po drodze odwiedzili Muzeum Stutthof, a w Gdańsku zobaczyli Westerplatte i gdańską starówkę. Nie mogło tutaj zabraknąć pamiątkowego zdjęcia na tle Bałtyku, którego to dotyczył projekt. Ostatni dzień pobytu to prezentacja efektów pracy nad broszurą, a po południu zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku. Wyjazd ten został dofinansowany przez Zarząd Powiatu w Elblągu. Tego dnia przyszła pora rozstania, lecz partnerzy nie żegnają się na zawsze. Z obu stron istnieje bowiem wola kontynuowania współpracy.

Litewski koordynator projektu, nauczycielka języka litewskiego Edita Kazakevičiūtė-Etlioglu wspomina: „Nasza wizyta w Polsce była pełna wrażeń. Zaskoczyła nas gościnność naszych partnerów, którzy pokazali najpiękniejsze walory przyrodnicze i kulturowe swojego regionu. Projekt dał uczniom szansę nie tylko na wzbogacenie swojej wiedzy o Morzu Bałtyckim, ale także o kraju partnerskim. Po prostu zakochaliśmy się w Polsce!

Zarząd TPLO w Pasłęku dziękuje wszystkim wymienionym w niniejszym artykule za pomoc i wsparcie finansowe w przygotowaniu wizyty Litwinów w Pasłęku.

Tomasz Rozenbajgier

wymiana 41m

logosy

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski