W dniach 30 maja - 4 czerwca 2016r. w Domu Plenerowym w Dłużewie odbywał się III – centralny etap Ogólnopolskiego Przeglądu Szkół Plastycznych. Komisja powoływana przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej składała się rektorów lub ich przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na pełną ocenę uczestnika składały się 4 elementy jego działań: szkice; malarstwo, rysunek lub rzeźba (do wyboru); kompozycja na zadany temat oraz autoprezentacja wraz z rozmową.

W tym roku do etapu centralnego dostało się 30 uczniów ze szkół plastycznych wyłonionych na przeglądach w makroregionach. Laureaci centralnego etapu zostali nagrodzeni indeksami uczelni artystycznych, a więc możliwością studiowania bez egzaminów wstępnych w wybranej przez siebie uczelni artystycznej.

W tym roku do etapu centralnego z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym dostały się dwie uczennice. Zarówno Wiktoria Kieniksman jak i Magdalena Sadowa (uczennice klasy III) zaprezentowały się wyśmienicie potwierdzając swoje wysokie umiejętności artystyczne i zdobywając indeksy! Uczennice przygotowywali nauczyciele: Zbigniew Chrostek oraz Kinga Kosacz-Drozdek.

Obie uczennice, wraz z Grzegorzem Kozłowskim, prezentowały szkołę w Nałęczowie uzyskując trzecią lokatę w makroregionie. Na podstawie wyników raportu Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie z Przeglądu z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w publicznych i niepublicznych szkołach plastycznych w roku 2015/2016 Liceum Plastyczne w Gronowie górnym zajmuje 5 miejsce w kraju. Kolejny rok potwierdzamy wysoką jakość nauczania w naszej szkole.

Krystyna Brinkiewicz