W sobotę, 14 maja 2016r., reprezentacja Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku składająca się z 5 uczniów (4 chłopców i 1 dziewczyny) oraz opiekuna - kierownika drużyny udała się w rejon rzeki Baudy, aby uczestniczyć w biegu szlakiem historii ziem nad Zalewem Wiślanym.

W zawodach uczestniczyło około 300 zawodników, w tym reprezentacje wszystkich służb mundurowych z całego regionu, między innymi ze Straży Granicznej i 9BBKPanc.

Zawody polegały na przebiegnięciu 8 km (potem okazało się, że było to 10 km) w pełnym umundurowaniu, bez nakrycia głowy i pokonaniu po drodze przeróżnych przeszkód. Już na starcie należało przeczołgać się pod wozem bojowym, potem był bieg po krawędzi zbocza, następnie około 100 m wzdłuż głównego nurtu rzeki Baudy. Dalej wyznaczono podbiegi pod wzgórza, przeczołganie się pod czołgiem i pokonanie bagna. Potem znowu koryto rzeki Baudy, dalej bagnisty około 200m rów wypełniony wodą i znowu podbiegi, i przebieg przez bunkry. Dalsze zmagania to pokonanie, na szczęście suchego Kanału Kopernika i starych bunkrów. Przed upragnioną metą jeszcze jedna przeszkoda - przeczołganie się pod wozem bojowym typu BRDM.

W tym ekstremalnym biegu uczniowie z ZSEiT walczyli bardzo dzielnie i zajęli następujące miejsca:

Dominka KOLADYŃSKA -  II miejsce /kategoria 17-18 lat-dziewczęta/

Karol MROZEK                 - III miejsce /kategoria 17-18 lat-chłopcy/

Patryk WIŻYŃ                   - IV miejsce /kategoria 17-18 lat-chłopcy/

Mateusz RAPACKI           - VI miejsce /kategoria 17-18 lat-chłopcy/

Mariusz BOŁDYSZ           - IX miejsce /kategoria 17-18 lat-chłopcy/

Uczniowie z klas pierwszych i drugich już zapowiedzieli, że na pewno wezmą udział w następnej „Granicznej Ósemce”.

Bolesław Czechowski