Zawody odbyły się 7 maja przy przepięknej wiosennej, prawie letniej pogodzie. Były to zawody w ramach akcji „Cała Polska Biega Z Mapą” organizowanej przez Polski Związek Orientacji Sportowej. Na starcie zjawili się tradycyjnie uczniowie elbląskich szkół podstawowych i gimnazjów, uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych z Pasłęka, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim pod wodzą Mateusza Gagjewa a także goście z Morąga i Braniewa. Można powiedzieć, że „CAŁY POWIAT BIEGA Z MAPĄ”.

Były to klasyczne zawody na orientację, tzn. bieg indywidualny w swojej kategorii wiekowej. Start interwałowy co 2 minuty. Oczywiście w kategorii rodzinnej startowało co najmniej dwoje zawodników. Limit czasu wynosił 120 minut.

Z uwagi na skalę mapy 1: 10 000 /1cm >>> 100 m/ oraz niepełne ulistnienie i przez to dobrą widoczność rzeźby zawodnicy nie mieli problemów z zaliczaniem punktów kontrolnych. W kategorii rodzinnej drugie miejsce zajęła najstarsza rodzina Wąsickich /brawo/, za co należą się im szczególne słowa uznania, gdyż biorą udział praktycznie w każdych zawodach. Trzecie miejsce zajęła rodzina Witkowskich, zwyciężyła rodzina Różalskich.

W pozostałych kategoriach zwyciężali na ogół faworyci. I tak tytuły mistrzów powiatu elbląskiego w biegach na orientację na rok 2016 zdobyli:

w kategorii szkól podstawowych –chłopcy

1. Piotr BANACH –SP nr 14 -ELBLAG

w kategorii szkól podstawowych –dziewczęta:

1. Wiktoria JASIŃSKA –SP nr 8- ELBLĄG

w kategorii gimnazjów –chłopcy:

1. Przemysław BAGIŃSKI- Gim nr 7- ELBLĄG

w kategorii gimnazjów –dziewczęta:

1. Julia TYPAŃSKA -Gim. Nr 7 –ELBLĄG

w kategorii szkól ponadgimnazjalnych –chłopcy:

1. Jakub TYPAŃSKI –ZSTI –ELBLĄG

w kategorii szkól ponadgimnazjalnych –dziewczęta:

1. Martyna MAZUR- III LO –ELBLĄG

w kategorii open –mężczyźni:

1. Piotr ŚWIATKOWSKI –WOLINIUSZ TEAM –ELBLĄG

w kategorii open –kobiety:

1. Janina BANACH -PASŁĘK

Zawodnicy startowali zgodnie z przepisami Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Po ukończeniu biegu każdy zawodnik otrzymał napój chłodzący. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, medale oraz upominki rzeczowe współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Elblągu. Wylosowano także upominki rzeczowe (kalendarze, broszury szkoleniowe) ufundowane przez EKO GRYF, KLUB 16 PDZ /monografia 16PDZ/ oraz Informację Turystyczną, za co organizatorzy składają serdeczne podziękowania. Protestów nie zanotowano.

W zawodach uczestniczyły zarówno dzieci, młodzież szkolna jak i dorośli, gdyż bieg na orientację jest sportem dla każdego. Wszyscy dziękowali panu Kazimierzowi Szulżyckiemu, który pomimo choroby zbudował bardzo dobre trasy Zawody zorganizował i przeprowadził Elbląski Klub Orienteeringu Gryf przy Klubie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, przy wydatnym wsparciu finansowym Starostwa Elbląskiego.

Organizatorzy zapraszają na IX rundę VII GRAND PRIX w BnO , która odbędzie się 11 czerwca 2016r. (sobota) na mapie „BAŻANTARNIA 777” przy muszli koncertowej. Będzie to podsumowanie VII Grand Prix. Jednocześnie przypominamy, że mapy z tzw. „zielonymi punktami kontrolnymi” – „Bażantarnia” „Prochownia” i „Elbląska Starówka” (ze szlakami turystycznymi i nazwami obiektów turystycznych) są dostępne nieodpłatnie w informacji turystycznej (Stare Miasto), restauracji „Myśliwska”, wyciągu narciarskim „Chrobry”, Nadleśnictwie Elbląg oraz na stronie internetowej klubu EKO GRYF (ekogryf.elblag.pl). Serdecznie zapraszamy na kolejna rundę zawodów Jednocześnie przypominamy i prosimy bardzo o wcześniejsze, (drogą internetową) zgłoszenie się do zawodów.

Prezes Klubu EKO Gryf

Bolesław Czechowski