W sobotę 2 kwietnia 2016 r. w Ostrołęce odbył się etap centralny XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie pod honorowym patronatem prezydenta RP, marszałka sejmu i innych instytucji państwowych i samorządowych. Województwo warmińsko-mazurskie reprezentowała Hanna Sidor, uczennica klasy pierwszej dziennikarsko-lingwistycznej Zespołu Szkół w Pasłęku.

Hania została finalistką olimpiady, co uprawnia ją do zwolnienia z postępowania rekrutacyjnego na wybrane kierunki studiów kilku uczelni wyższych, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego czy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Oprócz tego otrzymała nagrodę Komisji Europejskiej i dyplom uznania.

Eliminacje były bardzo trudne i miały charakter egzaminu ustnego. Zagadnienia obejmowały m.in. szczegółową znajomość systemu politycznego Rzeczypospolitej, prawoznawstwa, zasad i procedur demokracji oraz współczesnych stosunków politycznych.

Uczennicę do konkursu przygotował Tomasz Rozenbajgier, a konsultacji udzieliła również pani prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie dr hab. Dorota Lis-Staranowicz. Hania, mimo iż jest dopiero uczennicą pierwszej klasy, a egzamin maturalny jeszcze przed nią, zastanawia się już nad studiowaniem prawa na prestiżowym Uniwersytecie Jagiellońskim. Indeks ma już w kieszeni, jeszcze tylko matura za dwa lata!

hrs m