Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim wraz z opiekunami udali się do S.H.P Denar na premierę książki elbląskiego historyka Tomasza Glinieckiego pod tytułem „Elbląg czasów wojny”, oraz na wystawę pt. „Festung Elbing”.

W ramach współpracy z Denar oraz grupą rekonstrukcyjną NSZ przebraliśmy się w mundury armii radzieckiej oraz niemieckiej – naszym zadaniem było zapraszanie gości oraz zademonstrowanie mundurów z okresu II wojny światowej. O godzinie 17.00 przeszliśmy na salę główną gdzie miało odbyć się spotkanie z panem Tomaszem Glinieckim. Prezes S.H.P Denar przywitał wszystkich zgromadzonych gości w tym dyrektor MOW Magdę Dryll i zaprosił pana Tomasza do przedstawienia swojej książki.

Pan Tomasz opowiedział gościom o swojej nowej książce, której tematem były walki o Elbląg w styczniu i lutym 1945 roku. Następnie pan Gliniecki włączył prezentacje zdjęć dwóch rosyjskich reporterów, którzy w czasie walk o Elbląg dokumentowali za pomocą aparatu wydarzenia z tamtych czasów. Powiedział nam także, że wszystkie zdjęcia, które za chwilę zobaczymy można ujrzeć także w książce. O każdym zdjęciu pan Tomasz wiedział praktycznie wszystko tzn. gdzie dane zdjęcie było zrobione, kto je wykonał i w przybliżeniu w którym okresie walk było zrobione.

Po prezentacji prezes S.H.P Denar zaprosił wszystkich gości do obejrzenia nowej wystawy poświęconej walkom o Elbląg. Po obejrzeniu wystawy wychowankowie, wychowawcy, członkowie S.H.P Denar, panie dyrektor i pan Tomasz Gliniecki zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Na tym zakończyła się premiera książki.

24.02.2016 r. młodzież z MOW będzie uczestniczyła w obchodach czci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (będą przebrani w mundury i będą trzymali sztandar) oraz odbędzie się wizyta w Sejmie RP.

tekst:

Bartosz Dowlaszewicz