w najbliższych dniach możliwy spadek temperatury do -14oC

W dniach 16-21 stycznia IMGW prognozuje stopniowy spadek temperatury na terenie kraju. W nocy 16/17 przewidywana jest temperatura minimalna -13°C na północnym wschodzie  oraz lokalnie w kotlinach karpackich. W okresie od 17 do 21 (niedziela-czwartek) temperatura minimalna wyniesie do -14°C  na północnym wschodzie oraz lokalnie w rejonach podgórskich. W nocy 15/16 na północnym wschodzie oraz w Sudetach prognozuje się opady o natężeniu umiarkowanym, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm.

REKOMENDACJE DLA LUDNOŚCI

Aby nie dopuścić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu należy:

• ubierać się stosownie do temperatury na zewnątrz. Gdy planujemy dłuższe przebywanie na dworze należy ubierać się warstwowo, najlepiej w odzież z naturalnych tkanin lub tkanin typu polar. Ważne, aby ubranie nie utrudniało krążenia krwi;
  •  nosić odpowiednie, ciepłe obuwie, które nie będzie ograniczało możliwości poruszania palcami;
  • nosić ocieplane, luźne rękawice i czapkę zasłaniającą czoło i uszy.
  • nie należy zasłaniać twarzy szalem, gdyż pod wpływem oddechu stanie się wilgotny i może przyspieszyć powstawanie odmrożeń.
  • przed wyjściem na mróz warto posmarować odkryte części ciała (policzki, nos, brodę) kremem ochronnym lub wazeliną – szczególnie dotyczy to dzieci.
  • przebywając na dworze, nie należy stać nieruchomo na zimnie; gdy zaczynamy odczuwać chłód warto zwiększyć aktywność fizyczną – przestępować z nogi na nogę, podskakiwać, rozcierać ręce itp.
  • w żadnym wypadku nie wolno spożywać na mrozie alkoholu, sprzyja to wychładzaniu organizmu.
  • warto, o ile to nie jest konieczne, w najbardziej mroźne dni ograniczyć pobyt na dworze. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci oraz osób starszych.