Po raz kolejny uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym brali udział w programie Erasmus+. W dniach od 8 do 13 listopada 2015 roku wraz z nauczycielami wyjechali do Belgii w ramach projektu Career in Art". W projekcie razem z Polską i Belgią biorą udział również: Turcja, Rumunia, Słowacja i Słowenia. Do uroczego miasteczka Overpelt, do szkoły WICO campus Materdei zjechało się w tych dniach 30 osób. Wspólnie z gospodarzami w zajęciach, warsztatach i wyjazdach uczestniczyło ponad 50 osób.

Poniżej relacja Alicji Zaradkiewicz:

Wymiany uczniowskie to za każdym razem bardzo ciekawe przeżycie. Możliwość poznania nowych ludzi, kultury, doskonalenia języka angielskiego a także dobra zabawa. Tym razem również nam tego nie zabrakło. Dodatkowo wynieśliśmy z tego wyjazdu wiele twórczych inspiracji. Nasi gospodarze fantastycznie podjęli główny temat projektu ,,Career in Art" pokazując nam różne rozwijania artystycznej kariery.

Zaczęliśmy od warsztatów, na których dyskutowaliśmy o filozoficznym podejściu do sztuki, podzieleni na grupy przedstawialiśmy nasze rozterki i wysnute na ten temat wnioski. Następnie na warsztatach wykonywaliśmy projekty dizajnerskiej biżuterii z papieru a na warsztatach graficznych tworzyliśmy komiksy.

Kolejne dni były również bardzo intensywnie zagospodarowane. Wtorek spędziliśmy w Antwerpii gdzie odwiedziliśmy dom Rubensa, zwiedziliśmy tamtejszą katedrę „Palec Boży”, w której znajdowały się oryginalne dzieła Rubensa. W Antwerpii oglądaliśmy również murale, które znajdowały się po obu stronach ulicy o długości ponad kilometra. Następnego dnia byliśmy w odwiedzinach w domu belgijskiego rzeźbiarza Reymonda Mirrera. Do dzisiaj jesteśmy pod wrażeniem prac, które mogliśmy tam oglądać. Tego dnia zwiedziliśmy również muzeum szkła, w którym mieliśmy możliwość zobaczenia warsztatu pracy osób produkujących ozdoby szklane. Po południu odwiedziliśmy też znajdujący się w Lommel największy cmentarz ofiar drugiej wojny światowej w Europie. W Lommel mieliśmy kolejne warsztaty- tworzyliśmy dzieła z różnych materiałów, głównie szkła, farb, sznurków. Czwartek to dzień, który spędziliśmy w Ghent gdzie udało nam się zobaczyć słynny politryptyk autorstwa Van Eyck'a.

Szkoła WICO campus Materdei w Overpelt przywitała nas z otwartymi ramionami, a u goszczących nas rodzin szybko poczuliśmy się jak w domu. Ten wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci.

Barbara Koniecko

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Antwerpia i dzieła Rubensa