17 listopada 2015r odbyło się pierwsze w roku szkolnym 2015/16 otwarte spotkanie, w którym wzięli udział pracodawcy, rodzice, uczniowie oraz dyrekcja szkoły i nauczyciele.

Uczniowie Szkoły Zawodowej kształcą się u 45 pracodawców w następujących zawodach: sprzedawca, fryzjer, mechanik samochodowy, cukiernik, piekarz, lakiernik , wędliniarz, stolarz, murarz-tynkarz, mechanik pojazdów samochodowych. Uczeń naszej szkoły praktyczne umiejętności zawodowe zdobywa u pracodawcy 2 lub 3 dni w tygodniu, pozostałe dni kształci się w szkole.

Na spotkanie z pracodawcami zaproszono kierownika filii PUP w Pasłęku Mirosławę Siwińską, która przedstawiła prezentację na temat ,,Bezrobocie wśród absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół w Pasłęku oraz możliwości aktywizacji w ramach dostępnych środków”.

Obecnie uczeń, młodociany pracownik, a w przyszłości pracownik a nie bezrobotny bez perspektyw na pracę, to cel kształcenia zawodowego. Na spotkaniu omówione zostały sprawy związane z zatrudnianiem pracowników młodocianych, między innymi: regulamin praktycznej nauki zawodu, refundacja kosztów za szkolenie uczniów, egzaminy zawodowe, a także nowości związane z wprowadzeniem reformy w szkołach

Dyskutowano również o sprawach wychowawczych, frekwencji.

Pracodawcy stwierdzili, że szkoła jest bardzo pozytywnie postrzegana w środowisku lokalnym, dobrze spełnia swoje zadania, interesuje się uczniem i współpracuje z zakładami pracy. Pracodawcy planują przyjąć w przyszłym roku szkolnym nawet dwa razy więcej uczniów w celu przygotowania zawodowego , zaplanowano wspólne działania promujące tę formę kształcenia zawodowego.

Spotkanie trwało 1,5 godziny i odbyło się w miłej atmosferze. Na zakończenie pracodawcy zapoznali się z wyposażeniem budynku Technikum Hotelarskiego, który został wybudowany za ponad 2 mln zł ze środków unijnych i jest najnowocześniejszym tego typu budynkiem w regionie. Szkoda tylko, że na spotkanie nie przybyli wszyscy pracodawcy współpracujący z naszą szkoła.

Dyrekcja Zespołu Szkół w Pasłęku dziękuje wszystkim Gościom za przybycie i wyraża nadzieję, że kolejne spotkanie z tego cyklu zaplanowane na początek marca 2016r , przyczyni się do lepszej współpracy w zakresie kształcenia zawodowego.

Katarzyna Panimasz

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Rok Szkoły Zawodowców w Zespole Szkół w Pasłęku
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Rok Szkoły Zawodowców w Zespole Szkół w Pasłęku
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Rok Szkoły Zawodowców w Zespole Szkół w Pasłęku