9 września 2015 roku w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Orle Gniazdo” w Marwicy odbyło nietypowe przedsięwzięcie - projekt wolontariatu pracowniczego PKN Orlen Płock - ROZWIŃ SKRZYDŁA Z ORLENEM. Odbyły się cztery warsztaty dla dzieci prowadzone przez specjalistów: wizażu, składania rowerów, graficzne i taneczne.

Wolontariat pracowniczy to element polityki odpowiedzialnego biznesu służący nie tylko samym pracownikom i ich pracodawcom ale również działania charytatywne inicjowane przez tych ludzi na rzecz potrzebujących. Ów wolontariat pracowniczy nieustannie szuka nowych wyzwań i nowych znajomości...i tak znalazł odległą o ponad 200 km placówkę. Dla dobrych, mądrych i kreatywnych ludzi to żaden trud żeby przebrnąć tę odległość i podzielić się dobrem, wrażliwością i życzliwością. I tak po szybkich konsultacjach z dyrektorem Leszkiem Czyżewskim, zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami dzieci, powstał pomysł spotkania, podczas którego pracownicy-wolontariusze pokażą młodemu pokoleniu jak można w sposób ciekawy kreatywny spędzić czas wolny.

Odbyły się cztery warsztaty dla dzieci prowadzone przez zaproszonych specjalistów:

1.Make Your Mark - wyraź siebie warsztaty z udziałem wizażysty)

2. Warsztat majsterkowania składanie rowerów)

3. Grafika – moja przyszłość warsztaty graficzne)

4. Dance Studio warsztaty taneczne)

PKN Orlen nie zapomniał również o dorosłych, którzy na co dzień pracują z dziećmi. Jagoda Wąsowska poprowadziła wykład i warsztaty z tajemniczo brzmiącej dziedziny wiedzy- neurofitnessu- czyli jak nauczyć dziecko uczyć się. Przy tej okazji kadra mogła poznać nie tylko budowę i funkcję mózgu ale również techniki gimnastyki mózgu. Niewiarygodnie, że o dendrytach, aksonie, osłonce mielinowej można tak ciekawie mówić. Jedni rozwijali się intelektualnie inni dziarsko pracowali: wolontariusze postawili budę dla placówkowego psa – Dory, zakonserwowali i pomalowali wiatę przy stawku, kupili i zamontowali pralkę dla dzieci z grupy I wychowawczej. W między czasie dla ciała też coś było: hot-dogi i zapiekanki dla smakoszy fast - foodów od Orlenu- pod dostatkiem. Ale placówka nie była dłużna i przygotowała w kuchni polowej przepyszną grochówkę to już tradycja naszego domu).

Niespodzianką dla wszystkich był profesjonalnie przygotowany trening piłki siatkowej z samym prawdziwym!) Andrzejem Wroną, Mistrzem Świata z 2014 roku oraz Katarzyną Zaroślińską, najlepsza atakującą, z drużyną zdobyła Puchar Polski. Gwiazdy sportu opowiedziały o swojej miłości do piłki siatkowej, o początkach i o tym kto ich zainspirował do sportu. Życzyli dzieciakom by oni sami na swej drodze znaleźli kogoś kto będzie dla nich autorytetem. Nie obyło się bez treningu, kilku podpowiedzi jak przyjmować i odbijać piłkę. A na koniec sesja zdjęciowa. Któż nie chciał zdjęcia i autografu...

Było wiele przyjemności, prezentów, dyplomów i podziękowań. Ale chyba najważniejsze to to, że zostało zbudowane coś nienamacalnego, coś co wydaje się istotne w życiu każdego człowieka: pozytywna relacja z drugim człowiekiem.

Wielkie podziękowania dla Pana Rafała Sekuły, Dyrektora Wykonawczego PKN Orlen S.A. oraz Ani, Ewy i wielu wielu innych osób, którzy byli z nami a bez których spotkanie nie byłoby możliwe.

Opracowała: Anna Łukawska-Czyżów

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: ROZWIŃ SKRZYDŁA Z ORLENEM w Marwicy