W dniu 29.08.2015 r. odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „Zwiedzamy Żuławy”. Tym razem Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” zaprosiło na wycieczkę rowerową pt. „Wzdłuż Nogatu”. Uczestnicy odwiedzili okolice Elbląga: Władysławowo, Wikrowo, Jegłownik, Michałowo, Wierciny, Jazową, Kępki, Bielnik i Kępę Rybacką.

Wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem Folwarku Żuławskiego we Władysławowie. Przewodnik, Leszek Marcinkowski, przybliżył turystom m.in. temat obiektów hydrotechnicznych na rzece Nogat, dawnego Ellerwald oraz menonitów. Uczestnicy zwiedzali zabytkowe gospodarstwa, rozmawiali z właścicielami obiektów, a także degustowali lokalne specjały pierogi i sery) serwowane przez Członkinie Stowarzyszenia „Iwa”, które wystąpiły w strojach menonickich.

W wycieczce wzięło udział 38 osób. Uczestnicy przyjechali głównie z Gdańska, Elbląga i Malborka. Pojawili się także mieszkańcy Żuław i Mierzei Wiślanej oraz turyści z Gdyni, Szczecina, Warszawy i Jeleniej Góry.

Karmę dla psów, którą Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” zawsze zbiera na swoich wycieczkach, przekazano zaprzyjaźnionemu przytulisku dla bezdomnych zwierząt.

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy”, Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Folwark Żuławski, Stowarzyszenie Iwa - Integracja – Współpraca – Aktywność

Uwaga! We wrześniu odbędzie się ostatnia w tym roku wycieczka z cyklu „Zwiedzamy Żuławy”. Więcej informacji niebawem na www.kochamyzulawy.pl

Marta Antonina Łobocka

Prezes Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”