Przedłużające się upały izwiązana ztym wysoka temperatura powietrza iwody wykorzystywanej wobiegach chłodzenia oraz niski poziom rzek powodują powstawanie coraz większych utrudnień wprodukcji oraz wprzesyle prądu elektrycznego. Aby zapobiec zagrożeniu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej mogą być wprowadzane ograniczenia wpoborze energii elektrycznej dla niektórych odbiorców instytucjonalnych. Ograniczenia terealizuje się zgodnie zwcześniej opracowanym planem wprowadzania ograniczeń idotyczą one główniezakładów produkcyjnych.

Wprowadzane są one wcelunieograniczania dostaw doodbiorców indywidualnych.

Pamiętać jednak należy, że również iodbiorcy indywidualni mogą znaczącopomóc zmniejszyć okresowy deficyt mocy wsystemie elektroenergetycznym. Poniżej kilka praktycznych porad jak można tozrobić:

1. Wyłącz zbędne urządzenia:
    • wyłącz radio itelewizor, jeżeli nie przebywasz aktualnie wdanym pomieszczeniu;
    • wyłącz zkontaktu zbędne zasilacze iładowarki;
    • dzień jest wystarczająco długi – zrezygnuj zoświetlenia, zktórego nie korzystasz;
    • wyłącz nanocpompę zapewniającą cyrkulację ciepłej wody;
    • na zewnątrz jest wystarczająco ciepło, byzrezygnować zelektrycznej suszarki doubrań;
  2. Zmniejsz zużycie energii przez urządzenia:
    • nie zostawiaj urządzeń wtrybie stand-by - stan czuwania oznacza bowiem pobór mocy nawet przy wyłączonym urządzeniu;
    • nie otwieraj niepotrzebnie lodówki – zastanów się wcześniej cochcesz zniej wyciągnąć;
    • podnieś temperaturę naklimatyzatorze – komfortowo człowiek czuje się już przy 22°C;
  3. Ogranicz czas działania urządzeń:
    • korzystaj zfunkcjiskróconego cyklu prania, zmywania naczyń lub suszenia, jedynie przy pełnym wkładzie;
    • uruchamiaj sprzęt wgodzinach mniejszego zapotrzebowania naprąd -ładowanie telefonów komórkowych, zmywanie, pranie toczynności, które możemy wykonać poza godzinami szczytu, najlepiej wgodzinach nocnych – zmywarki ipralki posiadają często funkcję opóźnionego startu
    • napełnij czajnik jedynie taką ilością wody, jakąpotrzebujesz – czas gotowania izużycie energii są bowiem proporcjonalne doilości gotowanej wody.

Przechodząca przez Polskę fala upałów sprawiła, że na terenie naszego kraju utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe szczególnie występuje ono na terenach leśnych gdzie ściółka jest bardzo sucha. W lasach w całym kraju ogłoszono stan zagrożenia pożarowego, w połowie województw jest to najwyższy stopień występują trzy stopnie - 1 st. - małe zagrożenie, 2 st. - średnie i 3 st. - duże). Są nadleśnictwa, które ogłosiły zakaz wstępu do lasów. W lasach położonych na terenie powiatu elbląskiego takich ograniczeń nie ma.

Mapę zagrożenia pożarowego w lasach możesz sprawdzić na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu. Informacje z tego zakresu można pozyskać:

• Nadleśnictwo Elbląg - 55230 85 31
  • Nadleśnictwo Młynary - 55248 61 53
  • Nadleśnictwo Dobrocin - 89758 17 72

Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.

UWAGA !

1. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i traw jest ZABRONIONE.
  2. Pamiętaj o wyposażeniu miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.
  3. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów ZABRANIA SIĘ:
  • rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu;
  • palenia tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.