12 czerwca w Zespole Szkół w Pasłęku odbył się Powiatowy Konkurs Języka Rosyjskiego i Wiedzy o Rosji pod honorowym patronatem Starosty Elbląskiego Macieja Romanowskiego. Organizatorem konkursu było Towarzystwo Przyjaciół LO w Pasłęku w partnerstwie z Zespołem Szkół w Pasłęku. Do konkursu przystąpiło 45 uczniów, którzy walczyli o cenne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Elblągu.

Zmagania opierały się na czterech kategoriach wiekowych i tematycznych. W kategorii szkoły podstawowe klasy I-III na pracę plastyczną „Moja matrioszka” I miejsce zajęła uczennica Marzeny Stachiry z kl. I F Alicja Kamińska z Zespołu Szkół Powszechnych w Pasłęku, II miejsce ex aequo uczennica Elżbiety Lamparskiej z kl. I D Paulina Szyszka oraz uczennica Beaty Dąbrowskiej z kl. II C Urszula Sierpińska, także z ZSP w Pasłęku, III miejsce ex aequo zajęli uczniowie Elżbiety Lamparskiej Jakub Soroka i Alan Antczak z I D i z tej samej klasy wyróżnienia powędrowały do Mateusza Sosina i Oliwiera Lachowicza.

W kategorii szkoły podstawowe klasy IV-VI „Geografia i kultura Rosji” bezkonkurencyjny okazał się Paweł Chwaszcz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Pasłęku, który zajął I miejsce, a do konkursu przygotowali go rodzice.

W kategorii szkoły gimnazjalne „Historia Rosji i język rosyjski” I miejsce zajął uczeń Justyny Piorun Kacper Owczarek z kl. III H ZSP w Pasłęku, II miejsce zajął Piotr Mazurek z kl. I Gimnazjum nr 2 im. W. Jagiełły w Pasłęku, a III miejsce zajęła uczennica Justyny Piorun Roksana Kuśmierczyk z III H ZSP w Pasłęku.

Natomiast w kategorii szkoły ponadgimnazjalne „Język, geografia, kultura i historia Rosji” triumfował Zespół Szkół w Pasłęku, który zgarnął wszystkie trzy miejsca: I nagrodę zdobyła uczennica Agnieszka Żemier z kl. II B, II miejsce zajęła Marzena Witka z kl. II C, a III miejsce Marcin Błaszczyk z kl. II A.

Wszyscy nauczyciele, którzy zachęcali i przygotowywali uczniów do konkursu otrzymali podziękowania z drobnymi upominkami, a do dyrektorów szkół organizatorzy wystosowali listy gratulacyjne.

Cieszymy się, że mogliśmy przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Elblągu nagrodzić tak wielu uczniów, którzy interesują się Rosją, dostrzegają piękno jej kultury, przyrody i języka, pomimo obecnie tak trudnych relacji polsko-rosyjskich. Osobiście zachęcam wszystkich uczniów do wybierania języka rosyjskiego jako drugiego języka nauczania, by mogli swobodnie posługiwać się nim w mowie i piśmie.

Prezes TPLO w Pasłęku

Tomasz Rozenbajgier

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Nie taka Rosja straszna… czyli finał Powiatowego Konkursu Języka Rosyjskiego i Wiedzy o Rosji
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Nie taka Rosja straszna… czyli finał Powiatowego Konkursu Języka Rosyjskiego i Wiedzy o Rosji