Już po raz trzeci Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych gościł uczniów i nauczycieli z Lucas-Cranach-Gymnasium z Lutherstadt Wittenberg. Wymiana uczniowska odbyła się w dniach 20 – 25 kwietnia 2015r. Temat tegorocznego spotkania był następujący: „Nie powielajmy historii - wyciągnijmy sensowne wnioski”.

Podczas pierwszego dnia pobytu uczestnicy wycieczki spotkali się w Gdańsku i wyruszyli w pełną kontemplacji i przemyśleń podróż do byłego obozu koncentracyjnego w Sztutowie i na Westerplatte, gdzie zapoznali się z historią najazdu hitlerowskich Niemiec na Polskę.

W kolejnych dniach goście zwiedzili Gdańsk. Z wieży kościoła NMP obejrzeli panoramę miasta. W czasie wizyty w Trójmieście nie mogło zabraknąć grupowego zdjęcia przed Neptunem.

Pobyt gości uatrakcyjniła również wycieczka rowerowa na pochylnię w Kątach. Na miejscu młodzież miała możliwość obejrzenia próby przeciągania statków.

W ZSEiT uczniów i opiekunów z Lucas-Cranach-Gymnasium przywitał i oprowadził po szkole dyrektor Marian Matuszczak. Tradycyjnie uwieczniono spotkanie „powitalnym” zdjęciem. Facebook pokazuje, że cieszyło się ono wielką popularnością.

Wspólne gotowanie i pieczenie ciast umożliwiło bliższe poznanie nie tylko kuchni polskiej i niemieckiej, ale również zacieśniło więzy między uczniami obu krajów. Czas spędzony przy ognisku i pieczeniu karkówki z grilla wzmocnił przyjaźń młodzieży z Polski i z Niemiec. Wspaniała pogoda umiliła spacer nad pasłęckim jeziorkiem i sprzyjała zawodnikom podczas polsko-niemieckich meczów siatkówki i koszykówki.

W czasie pobytu w Pasłęku goście z Niemiec bliżej poznali realia naszego życia, ponieważ większość mieszkała w rodzinnych domach uczniów.

Opiekunami po polskiej stronie były Sylwia Szcześniak oraz Aneta Wołosz.

Sylwia Szcześniak

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Uczniowie z Lucas-Cranach-Gymnasium z wizytą u przyjaciół w ZSEiT w Pasłęku
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Uczniowie z Lucas-Cranach-Gymnasium z wizytą u przyjaciół w ZSEiT w Pasłęku
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Uczniowie z Lucas-Cranach-Gymnasium z wizytą u przyjaciół w ZSEiT w Pasłęku