W dniu 12.03.2015 r. uczniowie klasy mundurowej III LO z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, w ramach zajęć programowych, zapoznali się z rolą i zadaniami straży granicznej oraz służby celnej. Szkolenie odbyło się na przejściu granicznym Grzechotki - Mamonowo.

Uczniowie obserwowali odprawę celną, między innymi zobaczyli, jak prześwietlane są TIR-y i inne samochody ciężarowe. Poznali również pracę straży granicznej, która kontroluje przede wszystkim dokumenty tożsamości, czyli paszporty i wizy. W związku z tzw. MRG, co w języku pograniczników oznacza mały ruch graniczny, straż ma teraz więcej pracy. Straż graniczna wykonuje także zadania związane z bezpośrednią kontrolą granicy. Ma do pomocy specjalnie wyszkolone psy. Są one wyszkolone do szukania narkotyków, papierosów, materiałów wybuchowych.

Zajęcia w opinii młodzieży były na tyle interesujące, że niektórzy zastanawiają się, czy nie spróbować swoich sił w pracy w straży granicznej.

mjr Bolesław Czechowski

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Wizyta na przejściu granicznym Grzechotki - Mamonowo II
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Wizyta na przejściu granicznym Grzechotki - Mamonowo II
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Wizyta na przejściu granicznym Grzechotki - Mamonowo II