Wniosek Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym złożony do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rozbudowę pracowni artystycznych został oceniony pozytywnie i uzyskał dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł. Powiat Elbląski, będący organem prowadzącym szkoły, zapewnił wkład własny. Oznacza to rozpoczęcie prac budowlanych wiosną tego roku. Zakończenie przewiduje się na koniec grudnia.

W ramach zadania powstaną trzy nowe pracownie artystyczne: warsztatowych technik graficznych, rzeźby oraz nowych mediów.

Rozbudowa pracowni jest niezwykle istotna dla rozwoju szkoły albowiem wtym roku szkoła kończy projekt z POKL: Umiem–Pracuję–Projektuję. Wyposażenie do realizacji zajęć dodatkowych z sitodruku zakupione w ramach projektu za ponad 100 tys. zł znajduje się obecnie w wynajmowanym pomieszczeniu w Elblągu. Po rozbudowie pracownia technik graficznych będzie dysponowała zatem dodatkowym wyposażeniem, a tym samym zaoferuje nowe możliwości dla uczniów. Szkoła cieszy się również z powstania dużej pracowni rzeźby. Stworzy to uczniom warunki do realizacji śmiałych i odważnych projektów, szczególnie jeśli chodzi o prace aneksowe.

Dotychczasowa pracownia rzeźby zostanie przeznaczona na zajęcia projektowania graficznego.

Trzecie planowane pomieszczenie to sala warsztatowa, które może być nazwane również "galerią jednego projektu". Będzie miejscem dla projektów "site specific", czyli sporządzanych dla tego konkretnego miejsca. Pomieszczenie, które przyjmie formę galerii typu "white cube", będzie przestrzenią do prezentacji prac z zakresu nowych mediów - instalacji, prac wideo, animacji itp. Będzie również warsztatem prac architektonicznych - projektowania idekonstrukcji przestrzeni, a także tworzenia murali. Służyć będzie do realizacji zadań interdyscyplinarnych.

Realizacja zadania znacznie podwyższy bezpieczeństwo i komfort pracy, umożliwi realizację ciekawych pomysłów i projektów o większych stopniu trudności. Stworzy sprzyjające warunki do kształcenia, rozwijania pasji i talentów.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotację w ramach priorytetu. Rozwój infrastruktury kultury - Infrastruktura szkolnictwa artystycznego, którego celem jest zapewnienie optymalnych warunków dla procesu kształcenia artystycznego poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury szkół, placówek i uczelni artystycznych.