preloader
Przejdź do treści.

Menu

12 stycznia 2015 r. w firmie Sery ICC Pasłęk Sp. z o.o. w Pasłęku odbyło się spotkanie z udziałem Grażyny Przasnyskiej - Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Macieja Romanowskiego - Starosty Elbląskiego, Mariana Matuszczaka - dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, Danuty Oleksiak - konsultanta Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli ds. przedmiotów zawodowych, Gabrieli Effenberg naczelnika Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Elblągu. Spotkanie było poświęcone sprawie uściślenia i wypracowania form współpracy firmy Sery ICC Pasłęk z Zespołem Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku w zakresie uruchomienia kształcenia praktycznego uczniów w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego.

W roku szkolnym 2015/2016 Zespół będzie organizował nabór do I klasy w Technikum kształcącym w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego. Uruchomienie tego kierunku kształcenia wynika m.in. z potrzeb zakładów mleczarskich w naszym regionie na zatrudnienie pracowników o tych kwalifikacjach. Zapotrzebowanie takie zgłasza także Firma Sery ICC Pasłęk.

W spotkaniu Firmę Sery ICC Pasłęk reprezentował m.in. Janusz Tatarynowicz - dyrektor ds. techniki i skupu. Przedstawił on historię działalności jednostki, kierunki produkcji oraz plany inwestycyjne na najbliższy okres. Firma obok produkcji serów i masła m.in. znanego Extra Miksu Pasłęckiego) specjalizuje się również w produkcji dodatków mleczarskich jak: zamienniki mleka i śmietanki, proszek jogurtowy i serowy, serwatka w proszku demineralizowana i serwatka słodka, śmietanka i maślanka w proszku oraz mleko w proszku odtłuszczone i pełne. Realizowane ostatnio duże inwestycje i rozbudowa zakładu, a także odejścia na emeryturę części załogi powodują, że wzrośnie zapotrzebowanie na zatrudnienie pracowników mających kwalifikacje z zakresu przetwórstwa mleka.

Firma Sery ICC Pasłęk wyraziła gotowość przyjęcia uczniów na praktyki, a także gotowość skierowania swoich pracowników na kursy kwalifikacyjne z zakresu przetwórstwa mleczarskiego oraz włączenie się w program przeszkolenia praktycznego nauczycieli.

Przetwórstwo mleczarskiejest jedną z branż przemysłu spożywczego, która prężnie rozwija się w naszym kraju. Coraz większą rolę odgrywa mechanizacjai automatyzacja produkcji wyrobów mleczarskich. Do zakładówprzetwórstwa mleczarskiegowkraczają nowe techniki i technologie produkcji. Pracodawcy poszukują wykwalifikowanej kadry technicznej, która potrafi obsługiwać nowoczesne maszyny i urządzenia oraz prowadzić produkcję wyrobów mleczarskich zgodnie z wymaganiami obowiązujących systemów jakościowych.

W Polsce tylko trzy szkoły kształcą w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego tj. Technikum Nr 2 we Wrześni, Technikum w Wysokiem Mazowieckiem i Technikum Przetwórstwa Mleczarskiego w Chorzelach.

Zawód technik przetwórstwa mleczarskiego od 1 września 2012 r. można zdobyć w technikum o czteroletnim cyklu kształcenia oraz na kursach kwalifikacyjnych. Dla tego zawodu wyodrębniono następujące kwalifikacje:

- produkcja wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń;

- organizowanie i nadzorowanie produkcji wyrobów mleczarskich.

Uruchamiane kształcenie w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego w ZSEiT w Pasłęku da szansę uczniom na zatrudnienie i zdobycie wysokich kwalifikacji przydatnych w zakładach mleczarskich, laboratoriach oceniających produkty mleczarskie, firmach dystrybuujących produkty mleczarskie oraz aby rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych.

Kurator Grażyna Przasnyska zadeklarowała pomoc w promocji tego bardzo interesującego i przyszłościowego kierunku kształcenia w naszym Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Dyrekcję Zespołu w tych zamierzeniach mocno wspiera starosta Maciej Romanowski wraz z samorządem Powiatu Elbląskiego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych gimnazjalistów do zdobywania kwalifikacji w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku.

Gabriela Effenberg

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: ZSEiT w Pasłęku uruchamia kształcenie w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego – zapraszamy gimnazjalistów
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: ZSEiT w Pasłęku uruchamia kształcenie w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego – zapraszamy gimnazjalistów
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: ZSEiT w Pasłęku uruchamia kształcenie w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego – zapraszamy gimnazjalistów
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: ZSEiT w Pasłęku uruchamia kształcenie w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego – zapraszamy gimnazjalistów
Zdjęcie numer 5 galerii dla artykułu: ZSEiT w Pasłęku uruchamia kształcenie w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego – zapraszamy gimnazjalistów

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Newsletter

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski