W dniu 11 grudnia 2014 r. na zaproszenie Starosty Elbląskiego wizytowała placówki oświatowe powiatu i spotkała się z przedsiębiorcami oraz nauczycielami praktycznej nauki zawodu Grażyna Przasnyska, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty. Towarzyszyli jej Starosta Elbląski Maciej Romanowski oraz Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Gabriela Effenberg. Głównym tematem wizyty i spotkania były zagadnienia dotyczące rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz współpracy szkół z przedsiębiorcami.

Aktualnie w powiecie elbląskim w technikach w Zespole Szkół w Pasłęku i Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku kształci się 220 uczniów w 5 zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik logistyk, technik agrobiznesu, technik ekonomista). W zasadniczych szkołach zawodowych kształci się 268 uczniów w 11 zawodach mechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, kucharz, sprzedawca, cukiernik, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, fryzjer, stolarz, lakiernik, tapicer, murarz-tynkarz). Ponadto 86 uczniów w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym zdobywa zawód plastyka. Natomiast w Zespole Szkół Zawodowych w Pasłęku 23 słuchaczy uczęszcza na kurs kwalifikacyjny - wykonywanie robót murarskich i tynkarskich.

Swoją wizytę Kurator rozpoczęła od zapoznania się z warunkami kształcenia artystycznego w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym. W czasie wizyty trwały m.in. zajęcia z rysunku i rzeźby. Wyposażenie szkoły oraz adaptacja pomieszczeń na pracownie artystyczne zostały zrealizowane ze znaczącym udziałem środków unijnych, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu powiatowego. Wyniki uzyskiwane przez uczniów w tej szkole plasują ją na pierwszym miejscu w makroregionie wśród szkół artystycznych oraz na czwartym miejscu w kraju na 65 funkcjonujących szkół plastycznych.

Następnie Kurator poznała w Zespole Szkół w Pasłęku pracownie do kształcenia w zawodzie technik hotelarstwa. Adaptowany obiekt do kształcenia w tym zawodzie został zrealizowany ze środków unijnych z programu RPO Warmia i Mazury 2007-2013. Posiada wszystkie pracownie i warunki umożliwiające pełną realizację podstawy programowej. Tu także uczniowie mieli zajęcia praktyczne w kuchni. W Zespole Szkół Zawodowych w Pasłęku wizytowano pracownie do kształcenia w zawodzie stolarz i mechanik pojazdów samochodowych.

W kolejności w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyło się spotkanie z udziałem dyrektorów wszystkich placówek oświatowych powiatu, przedsiębiorców, kierowników kształcenia praktycznego, nauczycieli przedmiotów zawodowych. W swoim wystąpieniu Grażyna Przasnyska podkreśliła, że rok szkolny 2014/2015 został określony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „rokiem szkoły zawodowców”. Jednym z priorytetów jest współpraca z pracodawcami. Kształcenie zawodowe ma wynikać z potrzeb rynku pracy, a uczniowie powinni być przygotowani do podjęcia zawodu. Organy prowadzące winny aktywnie pośredniczyć we współpracy pracodawców i szkół. Należy robić wszystko, aby poprawić jakość i efektywność kształcenia zawodowego, zwiększyć jego atrakcyjność i dostępność. Ministerstwo ma stworzyć mapę zawodów i szkół, a także portal doradztwa edukacyjno-zawodowego. Na portalu będzie prezentowana oferta szkół zawodowych z całego kraju oraz promowane dobre praktyki, w tym także z naszego powiatu. W województwie ma być powołanych 5 zespołów branżowych kształcenia zawodowego. Zwróciła uwagę na bardzo dobre wyniki egzaminów zawodowych uzyskiwanych przez uczniów w szkołach powiatu elbląskiego na tle województwa i kraju. Wyniki egzaminów zawodowych w powiecie elbląskim w technikach są znacząco wyższe od średniej wojewódzkiej i średniej krajowej zdawalność wyższa o kilkanaście punktów procentowych). Zwróciła także uwagę, że w szkołach widać dużo sprzętu i pomocy dydaktycznych pozyskanych ze środków unijnych oraz na ciepłą i przychylną atmosferę.

Duże doświadczenie samorządu powiatu elbląskiego i szkół w pozyskiwaniu środków unijnych daje dużą szansę na pozyskiwanie środków finansowych z nowego okresu budżetowego Unii Europejskiej 2014-2020. Kurator zadeklarowała pomoc w promocji i w naborze do nowo uruchamianego kierunku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku w zawodzie technik przetwórstwa mleczarskiego. Zadeklarowała także wsparcie dla Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w stworzeniu możliwości formalno-prawnych prowadzenia kursów kwalifikacyjnych dla wychowanków tych ośrodków. Zgłosiła także gotowość udziału w kolejnym spotkaniu w naszym powiecie z przedsiębiorcami wiosną 2015 r.

Gabriela Effenberg

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Wizyta Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w placówkach oświatowych powiatu elbląskiego
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Wizyta Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w placówkach oświatowych powiatu elbląskiego
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Wizyta Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w placówkach oświatowych powiatu elbląskiego