preloader
Przejdź do treści.

Menu

W dniu 18.11.2014r. klasa II liceum ogólnokształcącego o nachyleniu obronnym z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku udała się na wycieczkę dydaktyczno-programową do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Uczniów kadetów) przyjął serdecznie i powitał w imieniu dowódcy bazy jego rzecznik prasowy mjr Krzysztof Mazurkiewicz, który przedstawił w krótkim zarysie historię bazy i jej obecne zadania. Następnie uczniowie udali się na lotnisko wojskowe w Królewie Malborskim. W hangarach umożliwiono im obejrzenie słynnych samolotów MIG 29 i innych używanych w przeszłości przez pilotów Bazy –TS ISKRA, MIG 21, LIM. Mieli również okazję obejrzenia wnętrza kabiny pilota, urządzeń nawigacyjnych i celowniczych. Każdy mógł zasiąść w kabinie pilota i „na sucho” przećwiczyć start i lądowanie.

Uczniom pokazano także, jak wygląda obsługa techniczna samolotów. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie decydujące o bezpieczeństwie lotów. Już widok skomplikowanych urządzeń we wnętrzu samolotu pobudzał wyobraźnię, a piloci muszą latać na wysokości 10-12 tys. metrów. Jest to bardzo trudne zadanie. Aby zdobyć umiejętności pilota wojskowego trzeba dużo samozaparcia i „końskiego zdrowia”. Pocieszeniem dla dziewczyn była informacja, że wśród latającego personelu jest Pani Katarzyna - pilot Miga-29. Uczniowie obejrzeli starty samolotów MIG-29,było to dla nich sporym przeżyciem.

Infrastruktura techniczna i wyposażenie lotniska zrobiły również duże wrażenie. Piloci z Malborka oprócz wykonywania bieżących zadań biorą także udział w misjach NATO, ostatnio na Litwie, Łotwie I Estonii, gdzie osłaniają przestrzeń powietrzną tych krajów - członków sojuszu nieposiadających lotnictwa myśliwsko-szturmowego. Aktualnie dyżury bojowe nad krajami bałtyckimi pełnią piloci z Holandii bazują w Malborku - Krasnołęce) i nieustannie czuwają ze względu na naruszanie przestrzeni powietrznej tych krajów przez rosyjskie samoloty bojowe.

Uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły. Od dowódcy bazy płk pilota Leszka Błacha otrzymali życzenia wysokich i szczęśliwych lotów ile startów tyle lądowań). Kadeci zrewanżowali się w imieniu dyrekcji ZSEiT folderami o Pasłęku i Kanale Elbląskim.

mjr Bolesław Czechowski

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Wizyta u polskich lotników w Malborku
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Wizyta u polskich lotników w Malborku
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Wizyta u polskich lotników w Malborku
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Wizyta u polskich lotników w Malborku
Zdjęcie numer 5 galerii dla artykułu: Wizyta u polskich lotników w Malborku
Zdjęcie numer 6 galerii dla artykułu: Wizyta u polskich lotników w Malborku
Zdjęcie numer 7 galerii dla artykułu: Wizyta u polskich lotników w Malborku
Zdjęcie numer 8 galerii dla artykułu: Wizyta u polskich lotników w Malborku

Działka na sprzedaż

 

Newsletter

Wydarzenia

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
fax: 55/ 232-42-26
starosta.neb@powiatypolskie.pl
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 140747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski