14 listopada 2014 r. w Zespole Szkół w Pasłęku miała miejsce niecodzienna uroczystość. Dyrekcja, Samorząd Uczniowski i Towarzystwo Pomocy LO w Pasłęku zaprosiło seniorów – słuchaczy Pasłęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i emerytów Zespołu Szkół na obchody Dnia Seniora.

Spotkanie rozpoczęły scenki kabaretowe z życia starszych osób, przygotowane przez klasę I a LO i p. Joannę Majewską, a zakończyło się wspomnieniami zaproszonych gości o czasach komunizmu w Polsce.

Do podzielenia się wspomnieniami zaprosiliśmy szczególnie trzy panie – p. Elzę Strzelecką, która jest jedną z najstarszych mieszkanek Pasłęka i absolwentką naszej szkoły, p. Janinę Mendelewską, która pracowała przez wiele lat na poczcie, a także p. Ewę Skalij – emerytowanego nauczyciela szkoły.

Pani Elza z wielkim wzruszeniem opowiadała nam o tym, jak z całą rodziną musiała opuścić Wileńszczyznę, jak wyglądał Pasłęk tuż po wojnie i jak wyglądała jej praca w stanie wojennym. Pani Janina wspominała PRL z perspektywy jej pracy, życia codziennego w Pasłęku i trudnościach, jakie napotykały rodziny. Natomiast pani Ewa przywołała obraz szkoły polskiej w czasach komunizmu z perspektywy ucznia i nauczyciela. Do dyskusji o tym okresie w historii Polski włączyli się także pozostali goście.

Atmosfera spotkania była bardzo miła, przy poczęstunku przygotowanym przez młodzież mogliśmy przywołać obraz okresu PRL i doznać wielu wzruszeń. Mamy nadzieję, że takie uroczystości będą się odbywały w naszej szkole cyklicznie.

Tomasz Rozenbajgier

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Dzień Seniora w Zespole Szkół w Pasłęku