W sobotę 31.05.2014 r. odbył się III Piknik Organizacji Pozarządowych Powiatu Elbląskiego – Oleśno 2014. Organizacją tegorocznego Pikniku zajęło się Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem”. Na pierwsze, warsztatowe spotkanie, przyjechało do Oleśna 13 organizacji: stowarzyszenia i aktywne grupy mieszkańców z Powiatu Elbląskiego.

Na Piknik przybył starosta Sławomir Jezierski, Gabriela Effenberg – naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu, Marcin Ślęzak – wójt Gminy Gronowo Elbląskie, radni powiatowi: Donat Dębowski i Ryszard Wroński, przewodniczący Rady Gminy Gronowo Elbląskie – Roman Puchalski oraz sołtys Oleśna - Zygmunt Rychter. Na Pikniku nie zabrakło również pełnomocnika Kongresu Kobiet na Warmii i Mazurach – Jadwigi Król. Gości powitały przedstawicielki Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego – Halina Cieśla i Marlena Szwemińska.

Warsztaty rękodzielnicze techniką „de coupage” poprowadziły członkinie Klubu Aktywnych Kobiet z Jegłownika, które zaprezentowały również wspaniałe, artystyczne wytwory i prace plastyczne swoich członków. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z papierowej wikliny, które prowadziły panie z Oleśna – Elżbieta Jursa i Agnieszka Żdżalik. Wystawa ich prac była bardzo różnorodna, bogata i wzbudzała powszechny zachwyt. Warsztaty kowalskie prowadził miejscowy kowal pasjonat - Rafał Szwemiński. Kuźnia była miejscem zainteresowania zarówno mężczyzn, jak i kobiet, które z wielkim zapałem posługiwały się młotem kowalskim.

Lokalna Grupa Działania „Łączy Nas Kanał Elbląski”, w osobie prezes Stanisławy Pańczuk, przedstawiało swoje szerokie spektrum działań podczas wspólnych rozmów przy stoisku

z broszurami, książkami i albumami.

Dla młodszych uczestników spotkania atrakcją okazała się możliwość nauki chodzenia na szczudłach. Warsztaty szczudlarskie prowadziło Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Kuźnia Pruska”, które - po warsztatach - zaprezentowało szerokiej publiczności film i prezentację zdjęciową z działalności swojego stowarzyszenia.

Bank Żywności, reprezentowany przez Teresę Bocheńską, wspomógł nasz Piknik, ofiarowując na spotkanie napoje i słodycze. Pani Bocheńska uczestniczyła również w II Pikniku, a jej obecność, zaowocowała pięknym artykułem zamieszczonym w czasopiśmie „Razem z Tobą”.

Na spotkaniu odbyło się również szkolenie z zakresu zakładania i prowadzenia stowarzyszeń, które poprowadziły członkinie ESWIP – Małgorzata Woźna i Katarzyna Ciszewska-Wojtas. Mamy nadzieję, że uczestnicy szkolenia podejmą trud i zachęcą swoich kolegów do założenia kolejnej organizacji pozarządowej. W szkoleniu uczestniczyli członkowie zespołu ludowego Gronowiacy i aktywna grupa mieszkańców z Jegłownika z ulicy Elbląskiej.

Na koniec należy dodać, że swoimi występami, zachwycili nas seniorzy z Gronowa Elbląskiego „Gronowiacy”. Stowarzyszenie „Nasza Szkoła” zaprezentowało występy czwórki młodych gitarzystów ze Szkoły Podstawowej w Gronowie Elbląskim oraz dwie gimnazjalistki: Klaudię Imienowską i Beatę Wierzbicką, które do występu przygotowała nauczycielka z Gimnazjum w Gronowie Elbląskim – Aneta Witkowska. Na Pikniku, pojawił się również Marek Płoski z ramienia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, który odśpiewał kilka turystycznych utworów.

Celem tegorocznego, majowego Pikniku były warsztaty, zorganizowane przez Stowarzyszenia dla uczestników spotkania. Dzięki wspólnej pracy, obecni na warsztatach członkowie stowarzyszeń, dzielili się własnymi doświadczeniami związanymi z charakterystycznymi dla ich organizacji działalnościami. Podczas wspólnych rozmów uczestnicy Pikniku, mogli się bliżej poznać i nawiązać kontakty, które pomogą w przyszłości zrealizować wiele wspólnych przedsięwzięć.

III Piknik Organizacji Pozarządowych z Powiatu Elbląskiego został dofinansowany przez Zarząd Powiatu Elbląskiego

Marlena Szwemińska

Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi

Oleśno – wieś z pomysłem”