Zdjęcie numer 1 w artykule: Wariacje Artystyczne Powiatu Elbląskiego

„Wariacje Artystyczne Powiatu Elbląskiego” to projekt zrealizowany przez Starostwo Powiatowe w Elblągu. W tym roku uczestniczyło w nim 440 młodych mieszkańców powiatu z gmin: Elbląg, Gronowo Elbląskie, Markusy i Pasłęk.

Pomysł na projekt narodził się w trakcie wizyty studyjnej w Norwegii przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Elblągu i prezesa jednej z elbląskich organizacji pozarządowych. Dobre praktyki zaobserwowane z zagranicą zostały przeniesione z powodzeniem na grunt lokalny. I tak 2 lata temu został zrealizowany projekt pn. „Plecak Pełen Kultury Powiatu Elbląskiego”, realizujący warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży powiatu elbląskiego. Ogromne zainteresowanie ideą projektu wpłynęło na organizację kolejnych nowych tematycznie warsztatów. Zajęcia o charakterze edukacyjno-kulturowym, prowadzone przez lokalnych artystów i twórców w ramach „Wariacji Artystycznych Powiatu Elbląskiego” podniosły jakość życia społeczności lokalnej - dzieci i młodzieży z terenów wiejskich powiatu elbląskiego. Uczestnicy nabyli nowe umiejętności i mieli możliwość samorealizacji poprzez rozwijanie dodatkowych zainteresowań artystycznych.

Udział 440 młodych mieszkańców powiatu w 22 warsztatach: edukacji filmowej, artystyczno-plastycznych, malarstwa, modelarstwa, reporterskich, tanecznych i teatralnych przyczynił się także do wyrównania ich szans edukacyjnych, gdyż ucząc się w szkołach wiejskich, mają utrudniony dostęp do placówek kultury.

Na warsztatach tanecznych uczestnicy poznali podstawy tańców standardowych i nowoczesnych: disco dance, funky jazz, hip-hop. Zajęcia ujawniły w dzieciach dużą aktywność i kreatywność; nauczyły ich pracy zespołowej i wpłynęły na rozwój pracy twórczej. Efektem warsztatów była prezentacja wypracowanej na zajęciach choreografii tanecznej.

Kolejny blok stanowiły zajęcia malarskie, w trakcie których uczestnicy zapoznali się z głównymi nurtami w malarstwie. Powstały dzieła naszkicowane przez uczestników węglem i malowane profesjonalnymi farbami na płótnie.

Na zajęciach edukacji filmowej uczestnicy zapoznali się z podstawowymi pojęciami języka filmu, podstawowymi planami filmowymi, ze znaczeniem światła, koloru i kompozycji w filmie, tajemnicami filmowej animacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentowane filmy: krótkometrażowe oraz fragmenty filmów fabularnych.

W czasie warsztatów artystyczno-plastycznych uczestnicy poznali specjalistyczną technikę filcowania na mokro i sucho oraz metody wyplatania z papierowej wikliny. Na zajęciach powstały liczne i bardzo starannie wykonane kwiaty z filcu, które z równym zapałem tworzyli zarówno dziewczęta jak i chłopcy.

Na warsztatach modelarstwa dzieci i młodzież mieli możliwość zbudowania wybranego modelu samolotu, a także zapoznania się z zasadami jego oblatywania. Wykonali też lampiony balonowe i latawce. Uczestnicy zapoznali się z pojęciem modelarstwa, działalnością Aeroklubu Elbląskiego, teorią lotu i zasadami aerodynamiki. Zwieńczeniem zajęć były wspólne pokazy na wietrze dzieł powstałych w czasie zajęć: samolotów i latawców.

Uczestnicy na warsztatach teatralnych byli prowokowani do działań artystycznych i kreatywności. Budowali małe etiudy, dzięki którym mieli możliwość twórczej ekspresji. Poznali elementy choreoterapii, teatru przedmiotu i teatru plastycznego, elementarne zadania teatru ruchu i podstawy pantomimy. Największą uwagę wywołał teatr światłocieni.

W czasie warsztatów reporterskich uczniowie poznali tajniki dziennikarstwa i mechanizmy działania świata mediów radiowych, telewizyjnych i prasowo-internetowych. Każdy z uczestników musiał dokonać autoprezentacji. Omówione zostały zasady efektywnych wystąpień publicznych i podstawy informacji. Po części teoretycznej zaczęły się praktyczne zajęcia. Uczestnicy na żywo przeprowadzali wywiady z tenisistami podczas odbywającego się w tym czasie turnieju tenisa stołowego. Zajęcia zakończyło redagowanie napisanych tekstów.

Projekt „Wariacje Artystyczne Powiatu Elbląskiego” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – działanie 4.1 oś 4 LEADER „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” z zakresu małych projektów. Ogólna wartość projektu zgodnie z umową przyznania pomocy nr 00756-6930-UM1440436/12 z dnia 03.12.2012r. wynosi 24.142,08 zł, w tym dofinansowanie z PROW - 17.720 zł, a wkład własny powiatu elbląskiego to 6.422,08 zł.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Wariacje Artystyczne Powiatu Elbląskiego
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Wariacje Artystyczne Powiatu Elbląskiego