Turystyka i woda – ochrona naszej wspólnej przyszłości – pod takim hasłem w tym roku w Iławie był świętowany Światowy Dzień Turystki, czyli święto turystów, pracowników sektora i społeczników z branży, obchodzone od 1980 roku na całym świecie. Uroczystości wojewódzkie odbyły się 20 września.

Turystyka to ważna gałąź regionalnej gospodarki – powiedział marszałek Jacek Protas, który otworzył uroczystości w Iławie. - Warmia i Mazury wiążą z wodą także swoją gospodarczą przyszłość. Zgodnie ze strategią społeczno-gospodarczego rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025 atuty województwa będziemy wykorzystywać w rozwoju regionu, zwłaszcza na obszarach trzech inteligentnych specjalizacji: ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości.

Wojewódzkie Święto Turystyki zostało zorganizowane w Iławie – mieście nad Jeziorakiem - jednym z siedmiu nowych cudów Polski w plebiscycie branżowego miesięcznika „National Geographic Traveler” w 2012 roku. Jeziorak to jezioro rynnowe, najdłuższe naturalne jezioro w Polsce, największe na Pojezierzu Iławskim i trzecie po Śniardwach i Mamrach w regionie. Porastające brzeg akwenu lasy wraz z okolicznymi jeziorami tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Poprzez cieśniny lub krótkie naturalne cieki ma połączenie z jeziorami: Płaskim, Ewingi, Łabędź, Rucewo Wielkie, Rucewo Małe, Iławskie i Dauby. Wśród wielu atrakcji okolic Jezioraka wyjątkowe miejsce zajmuje unikalny w skali światowej Kanał Elbląski. Iława jest jednym z partnerów w realizacji Programu Rozwoju Turystki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego, a to jeden z projektów kluczowych w regionalnym programie operacyjnym.

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaki honorowe ministra sportu i turystki „Za Zasługi dla Turystyki”, a jedną z odznaczonych, na wniosek Starosty Elbląskiego, była Zofia Warszawik, emerytowana nauczycielka Zespołu Szkół w Pasłęku, niestrudzona popularyzatorka turystyki wśród młodzieży naszego powiatu.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki