Od 1 lipca 2013 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku realizowany jest projekt pt. „Dobre wykształcenie zawodowe gwarancją lepszego jutra”.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

Celem głównym projektu jest:

• Zwiększenie ilości uczniów podchodzących do zewnętrznych egzaminów zawodowych poprzez wzrost kwalifikacji zawodowych u 80 uczniów ZSEiT w Pasłęku kształcących się w zawodach: technik organizacji usług gastronomicznych, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik agrobiznesu, mechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Cel ten zostanie zrealizowany poprzez:

• organizację zajęć pozalekcyjnych koło kulinarne – kuchnie regionalne Polski, koło młodego rolnika, koło młodego mechanika i budowlańca
  • przeprowadzenie kursów zawodowych podnoszących kwalifikacje zawodowe kurs kelner-barman/barista, kurs na prawo jazdy kat. B oraz operatora kombajnów zbożowych i maszyn samobieżnych, kurs diagnostyka komputerowa pojazdów samochodowych i kurs montażu płyt kartonowo-gipsowych
  • organizację wycieczek dydaktycznych Targi EuroGastro, Moto-Show, Budownictwa oraz Polagra
  • organizację praktyk zawodowych w hotelach 4 i 5-gwiazdkowych, w fabrykach produkujących samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, w dużych firmach budowlanych typu Skanska, w firmach branży rolno-spożywczej).

Dzięki tym działaniom uczniowie uzyskają dodatkowe kwalifikacje, które będą charakteryzować się umiejętnościami o wysokim standardzie i będą odpowiadać potrzebom rynku pracy, i wymaganiom pracodawców. W ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt gastronomiczny, samochodowy, budowlany oraz samochód do nauki jazdy kat. B.

We wrześniu 2013r. zaplanowana jest promocja projektu oraz nabór uczestników do projektu.

Projekt realizowany będzie od 01.07.2013 roku do 31.08.2014 roku.

Renata Groń