W dniach 4-6 lipca 2013 r. na terenie powiatu elbląskiego odbyły się zawody balonowe w ramach projektu „Balony z wizytą w Krainie Kanału Elbląskiego”.

Projekt został realizowany przez Powiat Elbląski w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

W roku bieżącym do zawodów zgłosiło się 10 załóg balonowych.

Wydarzenie „Balony z wizytą w Krainie Kanału Elbląskiego” zostało objęte Honorowym Patronatem Jacka Protasa - Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Organizatorem tegorocznej imprezy było Starostwo Powiatowe w Elblągu.

Ideą zawodów była atrakcyjna i niekonwencjonalna promocja Krainy Kanału Elbląskiego. W ramach zawodów załogi balonowe startowały m.in. z Pochylni Buczyniec, pola golfowego „Sand Valley” w Pasłęku i lotniska Aeroklubu w Elblągu.

Między porannymi a popołudniowymi lotami balonów odbywały się rozmowy baloniarzy z młodzieżą zainteresowaną tym sportem. Zawodnicy podczas pogadanek dzielili się z zainteresowanymi swoimi przeżyciami zawiązanymi z lotami balonem. Zainteresowani mogli zobaczyć cały osprzęt balonowy z bliska, uczestniczyć w przygotowaniach do startu oraz oglądać lądowania balonów. Loty balonów mogli podziwiać wszyscy mieszkańcy gmin powiatu oraz przyjezdni, w szczególności mieszkańcy miasta i gminy Pasłęk oraz Elbląga i okolic. Podczas imprezy odbyły się zawody pomiędzy ekipami, tj. pogoń za lisem i rzut do celu.

Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:

I miejsce - załoga balonu Sprint Air z Warszawy dowodzona przez pilota Włodzimierza Klóska,

II miejsce - pilot Krzysztof Małecki z załogą,

III miejsce - pilot Krzysztof Kosobudzki z załogą.

W imieniu Marszałka wręczenia nagródy wyróżnionym zawodnikom dokonał Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Witold Wróblewski.

Drugim elementem realizacji projektu „Balony z wizytą w Krainie Kanału Elbląskiego” jest konkurs fotoreportażowy pt. „Kanał Elbląski i nie tylko - obiekty dziedzictwa historycznego Krainy Kanału Elbląskiego”. Cel konkursu – promocja obiektów historycznych Krainy Kanału Elbląskiego, a konkretnie obiektów lokalnego dziedzictwa historycznego ze szczególnym uwzględnieniem zabytku techniki jakim jest Kanał Elbląski.

Zgłoszenia udziału w konkursie wraz z pracami można nadsyłać od 08.07.2013 roku do 31.08.2013 roku decyduje data stempla pocztowego) na adres: Starostwo Powiatowe w Elblągu, ul. Saperów 14A, 82-300 Elbląg, z dopiskiem na kopercie Konkurs „Kanał Elbląski i nie tylko - obiekty dziedzictwa historycznego Krainy Kanału Elbląskiego”.

Konkurs ma charakter indywidualny i adresowany jest do:

- dzieci i młodzieży szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadpodstawowe

- osób dorosłych i pozostałych chętnych w kategorii open w tym ekip balonowych.

Każdy uczestnik wraz z formularzem zgłoszeniowym może nadesłać:

- maksymalnie 10 fotografii w wersji wydrukowanej, papierowej w formacie min 30 x 45 cm wraz z płytą CD lub DVD zawierającą zgłoszone prace w formacie JPG o jak największej rozdzielczości min. 2000 x 3000 pikseli).

Do konkursu można zgłaszać wyłącznie prace wcześniej nie publikowane i nie nagradzane, nie obciążone prawami autorskimi osób trzecich. Szczegóły w regulaminie konkursu