W dniach 25-27 maja 2013 r. w Domu Kultury w Kuźni Raciborskiej odbywał się 27 Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych „Kowadło”. Jest to cykliczny i najbardziej prestiżowy przegląd dla młodzieżowych ośrodków wychowawczych z całej Polski. W tym roku konkurencja była bardzo mocna i zgłosiło się 16 placówek z terenu całego kraju, w tym z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Kamionka Wielkiego.

Ośrodek reprezentował zespół w składzie: Magnus Galla, Patryk Lelewski, Dariusz Pink, Marcin Stelmach, Jakub Majchrzak, Krzysztof Czyż i Przemysław Danielski. Wszyscy ci chłopcy wystąpili w dwóch spektaklach teatralnych - „Życie jest tylko jedno” i „Robak”, wg scenariusza i w reżyserii wychowawców Bogdana Płocheć i Michała Baska. Magnus Galla z Przemysławem Danielskim wystąpili jeszcze w dwóch etiudach kabaretowych. Marcin Stelmach, Jakub Majchrzak, Krzysztof Czyż, Patryk Lelewski, Magnus Galla i Przemysław Danielski wystąpili z wychowawcą Michałem Baskiem w trzech koncertach muzycznych. Dodatkowo Patryk Lelewski wystąpił w koncertach solowych. Opiekunami grupy byli wychowawcy Bogdan Płocheć i Michał Basek.

Ponadto w Kuźni Raciborskiej udanie wystąpiła również grupa taneczna break-dance w składzie: Piotr Dębkowski, Robert Wołkowski i Radosław Stankiewicz. Opiekunem tej grupy był wychowawca Sławomir Żukowski.

Występ chłopców z MOW okazał się ogromnym sukcesem:

1. Kategoria teatr – 1 miejsce.
  2. Kategoria zespoły muzyczne – 3 miejsce.
  3. Kategoria soliści – Patryk Lelewski za bitboks – 1 miejsce.
  4. Kategoria kabarety – wyróżnienie indywidualne otrzymał Magnus Galla.

Magnus Galla wybrany został ponadto osobowością artystyczną przeglądu. Natomiast wychowawca Michał Basek otrzymał puchar i tytuł Najlepszego Instruktora Przeglądu.

Po podsumowaniu punktów ze wszystkich kategorii, okazało się, że główną i najważniejszą nagrodę przeglądu - „Złote Kowadło” otrzymał Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim.

Jest to nagroda od lat uważana za najbardziej prestiżową, w środowisku placówek resocjalizacyjnych, w kraju. Jej przyznanie świadczy o wybitnej resocjalizacyjnej pracy twórczej w zwycięskiej placówce. Dlatego też należy docenić ogromną wartość tego sukcesu i wybitnych w skali kraju osiągnięć wychowanków MOW z Kamionka Wielkiego.

Gratulacje dla chłopaków i instruktorów!

Magda Dryll, dyrektor MOW w Kamionku WielkimZdjęcie numer 1 w artykule: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Kamionka Wielkiego zdobywcą Złotego Kowadła