KOMUNIKAT WOJEWODY WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

Szanowni Państwo,

Od 2010 r. nadawana jest w Polsce naziemna telewizja cyfrowa w standardzie DVB-T. Aby widzowie mieli czas przełączyć się na odbiór cyfrowy, kontynuuje się jeszcze emisje analogowe, ale ich czas powoli dobiega końca.

W dniu 19 marca 2013r. w części województwa warmińsko-mazurskiego powiat: elbląski, braniewski oraz część gmin powiatu ostródzkiego i lidzbarskiego) zostanie wyłączony analogowy sygnał telewizji naziemnej z nadajnika w Elblągu, który zastąpiony zostanie przez lepszy, cyfrowy sygnał, z większą ofertą bezpłatnych, polskich programów telewizyjnych.

Dla niektórych z Państwa może to oznaczać konieczność dokupienia dekodera lub dostosowania sprzętu w inny sposób, by odbierać telewizję cyfrową.

Dotyczy to przede wszystkim użytkowników, którzy korzystają z naziemnych anten telewizyjnych. Abonenci korzystający wyłącznie z satelitarnych platform cyfrowych lub kablówki nie muszą martwić się o cyfryzację, ponieważ ten proces ich nie dotyczy.

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest specjalny dekoder zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4, wbudowany w telewizor lub zewnętrzny w formie przystawki podłączony do telewizora oraz tak jak dotychczas - antena naziemna.

Zdarzają się już niestety nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, którzy namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Trzeba zatem dokonywać przemyślanych zakupów w zaufanych punktach sprzedaży.

Szczegółowe informacje o procesie cyfryzacji telewizji naziemnej można uzyskać na stronie www.cyfryzacja.gov.pl oraz dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800007788. Problemy techniczne z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej można zgłaszać także do Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Olsztynie - tel. 792 439 464 lub 622 884 953

Liczę, że nadchodzące zmiany nie przysporzą problemów, a wyłącznie przyjemność oglądania polskiej telewizji w dobrej jakości.

Wojewoda warmińsko-mazurski

/-/ Marian Podziewski