Powiat Elblaski przystąpił do pilotażowego programu „Aktywny samorząd”, którego celem jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osobie niepełnosprawnej w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.

Od dnia 8 sierpnia 2012 roku osoby niepełnosprawne, mieszkańcy Powiatu Elblaskiego mogą składać wnioski wraz z uzasadnieniem na dofinansowanie w poniższych obszarach:

• obszar A - pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu
  • obszar B1 - pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem
  • obszar B2 - pomoc z zakupie urządzeń lektorskich
  • obszar B3 - pomoc z zakupie urządzeń brajlowskich
  • obszar C - pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
  • obszar D - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym
  • obszar E - pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B
  • obszar F - pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka osoby niepełnosprawnej w żłobku lub przedszkolu).

Program finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON) będzie realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu.

Szczegółowe informacje oraz wnioski można pobrać ze strony internetowej www.pcpr.elblag.pl i składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Elblagu mieszczącym się przy ul. Komeńskiego 40, od dnia 10 sierpnia 2012 roku do dnia 30 września 2012 roku.